czwartek, 25 kwietnia 2013

Szkoła Podstawowa w Siennej

 Podstawowe informacje

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Siennej 
adres szkoły: Sienna, 34-300, Żywiec
tel. (33) 867 18 59
strona: kliknij

Dyrektor szkoły: mgr Anna Zoń

ilość uczniów : 91
I - 20 
II - 18
 III - 17 
IV -
V - 17
VI - 10 
HISTORIA

Historia szkoły sięga roku 1904, kiedy to założono szkołę prywatną utrzymywaną częściowo przez gminę, a częściowo przez ludność.  W 1910 roku, utworzono jednoklasową szkołę ludową pospolitą, która mieściła się w jednym pomieszczeniu budynku. Sprzęt szkolny otrzymano od ówczesnego wójta wsi. W roku 1913 rozpoczęto starania o nową siedzibę szkoły. Rok później zakupiono działkę i rozpoczęto budowę. Jednak wybuch I Wojny światowej przerwał prace budowlane i rozwiał nadzieje na lepsze warunki do nauki.  W maju 1918 roku szkoła zmieniła siedzibę. Wynajęto większe izby w jednej z nich zamieszkała również nauczycielka. 

  W latach 1945-1947 wybudowano gmach szkolny w stanie surowym, zaszklono okna i przygotowano na piętrze mieszkanie dla kierownika szkoły.  Dla zdobycia funduszy na wykończenie szkoły organizowano zabawy taneczne, spotkania opłatkowe czy zbiórki pieniędzy. Za zebrane pieniądze zakupiono książki do biblioteki. 


1 września 1948 naukę rozpoczęto w nowym budynku, który na bieżąco był wykańczany. Szkoła była tylko czteroklasowa. Starsi uczniowie chodzili do szkoły zbiorczej w Leśnej. 


W roku 1950 szkoła została objęta patronatem Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni.

1 września 1957 roku szkoła otrzymała trzeci etat i możliwość realizacji klasy szóstej. Rok później szkoła była już siedmioklasowa. Warunki uczenia się były trudne, gdyż zdecydowanie brakowało sal lekcyjnych i miejsc do siedzenia
W roku 1959 podjęto decyzję o rozbudowie szkoły. Mieszkańcy zdecydowali o samoopodatkowaniu się i o odpracowaniu na rzecz szkoły po 5 dni roboczych. Za zgromadzone pieniądze zakupiono działkę i zaczęto gromadzić potrzebny do rozbudowy materiał. 
26 czerwca 1964 roku rozpoczęto budowę drugiego skrzydła szkoły. Mieszkańcy pracowali w czynie społecznym, a fundusze zbierali organizując różnego rodzaju imprezy dochodowe.

W roku 1966 ukończono w stanie surowym budowę drugiego skrzydła szkoły i utworzono ośmioklasową szkołę podstawową. Naukę w nowym skrzydle na parterze rozpoczęto 1 września 1968 roku, a w roku 1971 oddano do użytku cały budynek szkolny.

W roku 1988 stanowisko dyrektora szkoły objęła Anna Zoń. Od tego momentu nastąpił rozkwit szkoły w Siennej. Przebudowano klatkę schodową, zbudowano toalety, zmieniono ogrodzenie, wymieniono pokrycie dachu, zbudowano boisko szkolne i korty tenisowe, upiększono ogród kwiatowy, wymieniono ogrzewanie centralne na gazowe, wymieniono stolarkę okienną. Utworzono i wyposażono pracownię komputerową, językową oraz biblioteko-czytelnię. 

  
 
W roku szkolnym 2002/2003 rozpoczęto staranie się o patrona szkoły ks. Jana Twardowskiego. Jednym z punktów była promocja książki "ABC kazania najkrótsze". Trud został uwieńczony 15 czerwca 2003 roku poprzez nadanie szkole imienia ks. Jana Twardowskiego
W roku szkolnym 2003/2004 odbyła się uroczystość obchodów 100-lecia Szkoły Podstawowej w Siennej.

Więcej zdjęć* na podstawie informacji ze strony SP Sienna kliknij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)