piątek, 12 kwietnia 2013

SłotwinaSłotwina to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, u stóp Skrzycznego. Należy do gminy Lipowa. Położona jest na wysokości 430-570 m n.p.m.


Słotwina leży na granicy dwóch regionów geograficznych: Beskidów Śląsko-Morawskich i Obniżenia Jabłonkowskiego. Do obniżenia Jabłonkowskiego należy dno Kotliny Żywieckiej, której fragment występuje we wschodniej części obrębu. Obszar ten łagodnie nachylony w kierunku wschodnim rozcinają doliny dopływów Kalonki. Obejmuje on wschodnie stoki Skrzycznego rozcięte doliną dopływu Żylicy oraz występujące na jego przedpolu wzniesienia osiągającego 751 m n.p.m.  


  Podstawowe informacje o wsi SŁOTWINA:kod pocztowy: 34-324
nr kierunkowy: (+ 48) 33
tablice rejestracyjne: SZY

pow.: 270 ha *
liczba ludności: 806 *

  

NAZWA:
Jak czytamy w "Dziejopisie Żywieckim" nazwa "Słotwina" pochodzi od "słodkich jagód, albo trześni będących tam i wielu rodzących się"HISTORIA:
Pierwsze wzmianki o miejscowości można odnaleźć w "Dziejopisie Żywieckim". Pojawia się tam zwrot o budowaniu kościoła w Lipowej przez "Wielkich Słotwinian i Lipowian" w 1309r.
  


W roku 1673 miała miejsce wojna słotwińska. Wójt żywiecki Andrzej Komoniecki w "Dzejopisie Żywieckim" tak opisuje to wydarzenie: 

„Roku Pańskiego 1673 wojna słowińska nastała, iż po śmierci Jana Kazimierza, króla polskiego, Państwo Żywieckie osierociało i Jego Mość pan Stanisław z Warszyc Warszycki, kasztelan krakowski, trzymając Łodwigowskie Państwo, wieś Słotwinę, do Żywieckiego Państwa należącą, chciał sobie od Łodygowic i Państwa jego przyłączyć i przywłaszczyć, twierdząc, iż za granicą jego jest jemu należy. O co, zebrawszy chłopstwo, chciał mocą tę wieś Słotwinę odjąć ( …) w poniedziałek świąteczny utarczka była, lecz żywiecka strona łodwigowską rozgromiła, iż nic nie wskórali.”
 
  "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" wspomina, że w 1869r Słotwinę zamieszkiwało 427 osób mieszkających w 56 domach. W roku 1880 mieszkańców było 434, z czego 427 katolików i 7 żydów. Miejscowa szkoła prowadzi od 1890 r kronikę.
 W latach 1975 -1998 miejscowość położona była w województwie bielskim.WIĘCEJ POSTÓW I ZDJĘĆ ZE SŁOTWINY
  KLIKNIJ


* według danych udostępnionych na stronie UG Lipowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)