sobota, 30 listopada 2013

Andrzejki ...

"Święty Andrzej  Ci ukaże, 
co Ci los przyniesie w darze" ...

Dzisiaj Andrzejki ...  wieczór wróżb ...

Bawcie się dobrze Kochani ... 


czwartek, 28 listopada 2013

Zapraszamy na Baśniowy Korowód św. Mikołaja ...



Już w przyszłym tygodniu Mikołajki.

Z tej okazji zapraszamy wszystkich na uroczysty
  korowód na cześć św Mikołaja,
który odbędzie się w sobotę 7 grudnia.




Powitanie  św. Mikołaja i Jego asysty rozpocznie się o godz. 16.30 na parkingu przy kościele w Leśnej.  

Następnie odbędzie się wspólna zabawa i pokaz sztucznych ogni. 




Pamiętajcie o bajkowych strojach :) 

Tradycyjnie po zakończeniu uroczystości św. Mikołaj uda się  do domów parafian wręczyć grzecznym dzieciom prezenty. 

Drodzy rodzice,  pamiętajcie  o pomocy św. Mikołajowi w przygotowaniu prezentów dla swoich pociech ;)  
i przypomnijcie najmłodszym  o napisaniu listu ... wszak Mikołajki tuż tuż ... :)

Wizyta św. Mikołaja jest bezpłatna. 

Sztab św. Mikołaja prosimy o szykowanie kondycji :)



Poinformujcie znajomych o imprezie i zaproście ich do wspólnej zabawy ! 
Im nas więcej tym weselej. 


DO ZOBACZENIA PODCZAS BAŚNIOWEGO KOROWODU ŚW. MIKOŁAJA W LEŚNEJ 
 7 grudnia 2013 r. o godz. 16.30 :) 


Organizatorami imprezy są: Rada Parafialna, Sołectwa z Leśnej i Siennej, Szkoła Podstawowa w Leśnej, Szkoła Podstawowa w Siennej, Ochotnicza Straż Pożarna z Siennej i Leśnej, LKS Leśna, Oaza i Służba Liturgiczna. 


ŹRÓDŁO:


środa, 27 listopada 2013

Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej ...


Jak zachować się będąc świadkiem wypadku, jak udzielić pierwszej pomocy, co to jest AED ? Na te i inne pytania, odpowiedzi udzielali fachowcy podczas Warsztatów Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, które zostały zorganizowane w Szkole Podstawowej w Lipowej. 


O zapisach na bezpłatny * kurs informowaliśmy Was TUTAJ. Zajęcia odbywały się w poniedziałkowy i wtorkowy wieczór (tj. 25-26 listopada) w godzinach od 17 do 21. Uczestnicy podczas 10 godzin szkoleniowych  poznali wszelkie zagadnienia związane z pierwszą pomocą, a także mieli okazje wypróbować nabyte umiejętności w praktyce. 

SMUTNA PRAWDA
Osoby dorosłe uczą się pierwszej pomocy w ramach obowiązkowych szkoleń BHP oraz na kursach prawa jazdy. O marginalizowaniu pierwszej pomocy niech świadczy fakt, że na kursach prawa jazdy zajęcia praktyczne i teoretyczne z pierwszej pomocy są prowadzone w wymiarze łącznym 4 godzin lekcyjnych. 

Między innymi to jest właśnie powodem, że Polska ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych w Unii Europejskiej. 


XXI wiek jest czasem dynamicznego rozwoju motoryzacji. Sytuacja na polskich drogach, coraz większa liczba użytkowników aut, stres związany z pracą oraz współczesna presja czasu, wpływają na zwiększoną częstotliwość kolizji i wypadków. 
"W Polsce corocznie umiera kilka tysięcy osób tylko dlatego, że świadkowie zdarzenia nie podejmują czynności ratowniczych przed przybyciem pogotowia ratunkowego. Wyposażony w odpowiednią wiedzę i umiejętności kierowca staje się potencjalnie osobą przygotowaną do działania i pomagania innym. Często wypadki zaskakują kierowców w różnych miejscach. Dlatego ważną umiejętnością w życiu każdego człowieka jest umiejętność ratowania ludzkiego życia.- czytamy na stronie ice-24.eu - Kierowcy powinni dodatkowo posiadać wiedzę  z zakresu wypadków komunikacyjnych, urazów oraz bezpieczeństwa osobistego na drodze. Powinni posiadać tą wiedzę, jednak jej nie posiadają. Spowodowane jest to marginalizacją wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy jaka ma miejsce w naszym kraju.  




Warsztaty Pierwszej Pomocy Przedmedycznej prowadzili instruktorzy Fundacji K2- Agnieszka Pawlus (Ratownik Medyczny, instruktor pierwszej pomocy) oraz Aleksander Pietryka (specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego).  








W pierwszym dniu zajęć uczestnicy poznawali teoretyczne podstawy pierwszej pomocy, zagadnienia i sposoby postępowania. 





Po części teoretycznej rozpoczęła się część praktyczna. Uczestnicy kursu do dyspozycji mieli fantomy niemowlaków, dzieci i dorosłych. 



Kursanci wykonywali podstawowe zabiegi resuscytacyjne, które mają kluczowe znaczenie w ratowaniu życia poszkodowanym.
Od tej pory masaż serca i sztuczne oddychanie nie będzie im obce. 







Drugi dzień poświęcony był wszelkim nieszczęśliwym zdarzeniom i pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych .  Podobnie jak w pierwszym dniu zajęcia podzielone były na teoretyczne oraz praktyczne. 

Wypadki samochodowe- jak się zachować, a także złamania, oparzenia, zadławienia, omdlenia, krwotoki ... te i inne zagadnienia szczegółowo omawiane były  w części teoretycznej. 


"Nie umiem udzielić pierwszej pomocy- to argument niestety często przytaczany przez świadków zdarzenia. takie osoby w sumie chciałyby pomóc, lecz boją się to uczynić z racji niedostatecznej wiedzy i/lub umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Rozwiązanie tej sytuacji jest jedno- trzeba dokształcić kierowców" - przekonują instruktorzy.



Aby urzeczywistnić część praktyczną  na uczestników czekały fantomy  ...












Zadaniem kursantów było przetransportowanie poszkodowanych w bezpieczne miejsce. Dodatkowym utrudnieniem były alkogogle i  rozstawione krzesła. 
A fantom nie należał do lekkich ...




Dzięki tym ćwiczeniom uczestnicy mogli przekonać się jak alkohol ogranicza nam pole widzenia, a nasze postrzeganie świata  jest zakłócone. 



Kolejne ćwiczenie odbyło się na zewnątrz. Tutaj uczestnicy ćwiczyli pomoc ofiarom wypadków samochodowych.  Wszyscy zgodnie stwierdzili, ze wbrew pozorom, to nie takie łatwe wyciągnąć poszkodowanego  z pojazdu. 



Uczestnicy oprócz teorii mieli praktykę, która jest nieodzownym elementem prawidłowo przeprowadzonych zajęć.  Ćwiczenia pod okiem instruktorów to bezcenna wiedza, która  może nam się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. 
Dzięki warsztatom uczestnicy zdobyli wiedzę na wagę życia.





Instruktorzy przypominają: 
Aby być bezpiecznym użytkownikiem ruchu drogowego wystarczy przestrzegać trzech podstawowych zasad:
- potrafić przewidzieć niebezpieczeństwo,
- stosować działania zapobiegawcze
- umieć reagować w czasie zagrożenia.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KURSU

* Bezpłatne kursy Pierwszej pomocy Przedmedycznej zrealizowane zostały w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Żywiecką Fundację Rozwoju. Na terenie Żywiecczyzny program współfinansuje firma Żywiec Zdrój. 

ŹRÓDŁO:

poniedziałek, 25 listopada 2013

Nasypało ...


Zima, zima, zima ... pada, pada śnieg ... zaśpiewałyby przedszkolaki ... 

Tak, tak Kochani ... rano czekała na jednych miła, na drugich niemiła niespodzianka. Zależy co kto lubi ... 
W każdym bądź razie chyba już najwyższy czas ... w końcu mieszkamy w górach, więc zimowa sceneria o tej porze roku nie powinna być nam obca.

Mimo zapowiedzi, zima znowu zaskoczyła kierowców i drogowców .... 



Dojazd do Bielska był nie tyle utrudniony, co wręcz  koszmarny ... zarówno Żywiecka jak i droga z Buczkowic  wyglądała przez cały dzień tak ...


Korek z Buczkowic zarejestrowały kamery tvn ...
Zobacz filmik- KLIKNIJ


Przez cały dzień śnieg nie odpuszczał ... momentami nic nie było widać, do tego wiatr skutecznie utrudniał pieszym poruszanie ...










Teraz jest dużo lepiej ... nie sypie tak bardzo, wiatr też się uciszył.
  Ale uważajcie ! Temperatura leci w dół i na jezdni tworzy się niebezpieczna ślizgawka .






Jutro może być podobnie, radzimy nastawić budzik na wcześniejszą godzinę.  

Spokojnej nocy Kochani.

niedziela, 24 listopada 2013

Morsy rozpoczęły sezon ...



Kochani, mamy dla Was mega gratkę ...  Zaczniemy od pogody ... dzisiejszej, niedzielnej ....  pochmurno, deszczowo, na termometrze niecałe 8 stopni Celsjusza  .... 

Jednym słowem dzień typowo domowy ... ciepła herbatka, pierzynka, dobra książka ... 

Jednak jak za chwilkę się przekonacie ... nie wszyscy są zwolennikami leniuchowania i nawet w taką pogodę wolą aktywnie spędzać czas  ...


 Tomek Krzemiński, mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego przyjechał do Słotwiny, w odwiedziny do kumpla z wojska. Jako, że jest naszym stałym czytelnikiem postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym. Zauroczony malowniczą Doliną Zimnika zdecydował otworzyć sezon  ... a bo zapomnieliśmy napisać.... Tomek jest amatorem kąpieli o każdej (!) porze roku  .... 


I własnie dzisiaj ... po godzinie 11.00 w Dolinie Zimnika ... w naszym, jak sama nazwa wskazuje zimnym, górskim potoku,   morsy rozpoczęły sezon 2013/2014 :)  Dodamy, że jednym ze śmiałków był mieszkaniec Słotwiny, Piotr Jasek- dobrze Wam znany z świetnych fotek, które często udostępniamy na blogu  :)



ROZGRZEWKA

Chłopaki zanim wskoczyli do wody odbyli solidną kilkuminutową rozgrzewkę. 

Taka rozgrzewka powinna zawierać umiarkowany acz intensywny bieg, przysiady, wyskoki  oraz ćwiczenia rozciągające. Tętno po rozgrzewce powinno być stabilne, a my wewnątrz ciała powinniśmy odczuwać gorąco. 







I tak przygotowani szybko rozbieramy się do kąpielówek i  ... 

Osoby o słabych nerwach, prosimy o nie zerkanie niżej .... :) 







Temperatura Zimnika wynosiła ... 
8 stopni Celsjusza ... !!!







...  wkraczamy do wody ... spokojnie, lecz zdecydowanie. 


Różnica między rozgrzanym ciałem a zimną wodą zanika. Skóra napina się, tętno i oddech przyspiesza.

Gdy wejdziemy do wody warto się trochę poruszać, a najlepiej popływać, uzależniając czas pływania od  temperatury wody. Należy jednak pamiętać, że pływając szybciej się wychładzamy.   




ILE SPĘDZAMY CZASU W WODZIE ???  

W pierwszej kolejności liczy się staż. Początkujący wchodzą  do wody na kilka-kilkanaście sekund. Osoby z kapkę większym doświadczeniem, choć nadal niewielkim w wodzie spędzają około minuty, góra dwóch, co już jest i tak swoistym rekordem :) Profesjonaliści w tym sporcie spędzają w wodzie czas nawet do 5 minut wiedząc, że powyżej tej umownej granicy skutki kąpieli mogą być zgubne. 


Ważne jest by słuchać swojego ciała, które podpowie nam kiedy wizyta w zimnej wodzie przestanie być przyjemnością. 



"Od pewnego czasu zajmuję się "morsowaniem" i nie mogłem przepuścić takiej okazji,  jaką jest kąpiel w tak pięknych okolicznościach przyrody i do tego niepowtarzalnej" - mówił Tomek.








Po wyjściu z wody należy podnieść temperaturę ciała.  Może to być bieg, berek, pajacyki, ważne aby pozostawać w ruchu. 
Na  fejsbukowej stronie  morsowanie.info czytamy: "Po wyjściu na brzeg należy się jak najszybciej ubrać. Mamy do dyspozycji tzw. złote pięć minut, podczas których organizm nie odczuwa chłodu. Jeżeli byliśmy zbyt długo w wodzie lub będziemy zwlekać z ubraniem się może nas spotkać przykra niespodzianka i nie będziemy wstanie nawet zasznurować butów. Lepiej wiec zachować rozwagę i umiar, a radość z kąpieli będzie większa. Po ubraniu w ciepłe i suche ubranie można delektować się już gorącą herbatą". 






Po kąpieli człowiek czuje się jak nowo narodzony, jest rześki, pobudzony i pełen ochoty do życia. 






Pewnie wielu Was na samą myśl kąpieli o tej porze i takiej temperaturze ma dreszcze ... Niektórzy pewnie zastanawiają się po co narażać swoje zdrowie  ? Kochani nic bardziej mylnego. Znacie przysłowie "Zimna woda zdrowia doda" ? I tak jest w rzeczywistości. Morsy cieszą się wigorem przez cały rok i nie pamiętają co to katar i przeziębienie.


Wiele przeprowadzonych badań wskazuje, że regularne pływanie w zimnej wodzie ( 8-11 stopni i mniej) i w lodowato zimnej wodzie ( mniej niż 4 stopnie) może mieć zbawienny wpływ na zdrowie człowieka, szczególnie w chorobach wątroby, nerek, poprawia parametry krwi oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Zdecydowanie hartuje ciało i zwiększa odporność.  I taka mała ciekawostka: kąpiel w zimnej wodzie może obniżyć wiek biologiczny człowieka o 8-16 lat ... !!!


KTO MOŻE ZOSTAĆ MORSEM ???

Morsem może zostać praktycznie każdy, bez względu na płeć i wiek. Również waga ciała nie ma specjalnie znaczenia. Mogą to być osoby szczupłe, gdyż sposobem na wejście do zimnej wody jest wstępne rozgrzanie ciała, a nie posiadanie odpowiedniej tkanki tłuszczowej. Faktem jest, że osoby grubsze wytrzymują dłużej w wodzie - jednak różnice nie są tu zbyt wielkie.  Jedynym przeciwwskazaniem do zostania morsem są choroby serca, krążenia. Problemy z ciśnieniem również dyskwalifikują już przed startem, gdyż jednym z objawów jest nagły skok ciśnienia. 

Podczas dzisiejszej kąpieli morsów, nie zabrakło obserwatorów ... Najmłodsi z zainteresowaniem przyglądali się wyczynom sportowców, a my podziwialiśmy ... 





Sezon 2013/2014 uważamy za otwarty. Jesteśmy przekonani, że miłośników zimowych kąpieli będzie coraz więcej. O kolejnych spotkaniach będziemy oczywiście Was na bieżąco informować :)) Wszak zima tuż, tuż ...

WIĘCEJ FOTEK  z dzisiejszego "morsowania"

!!!



ŹRÓDŁO: