piątek, 26 stycznia 2024

Zapraszamy do Lipowej na Niecodzienny Koncert Kolęd...

Serdecznie zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 28 stycznia na finał VIII edycji festiwalu NIECODZIENNE KONCERTY KOLĘD 2024 im. Łukasza Ząbka
Wydarzenie odbędzie się w kościele św. Bartłomieja w Lipowej o godz. 18.00.

W tegorocznym finale na scenie pojawi się ponad 70 artystów. 

Będziecie mieli okazję wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu uzdolnionych solistek: Kingi Juroszek, Joanny Motyki, Kamili Szwed i Dominiki Wrzeszcz. 
Artystkom towarzyszyć będzie chór oraz orkiestra BESKID SOUNDPROJECT pod batutą Sebastiana Niemczyckiego

Gościem specjalnym koncertu będzie Magda Anioł! 

ZAPRASZAMY!



czwartek, 25 stycznia 2024

Zapraszamy na zajęcia w czasie ferii zimowych...

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, mamy dla Was ofertę BEZPŁATNYCH zajęć organizowanych dla dzieci i młodzieży z gminy Lipowa. 

Już w najbliższą sobotę, 27 stycznia zapraszamy licealistów i nie tylko... do Centrum  Aktywności Społecznej w Twardorzeczce, gdzie odbędą się WARSZTATY PISANIA I OPOWIEŚCI z Anną Goc i Marcinem Żyłą.
 

We wtorek, 30 stycznia, w tym samym miejscu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie literackie dla najmłodszych czytelników. Będzie to  SPOTKANIE AUTORSKIE z Barbarą Gawryluk, cenioną dziennikarką, autorką bestsellerowych książek dla dzieci oraz tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej.

Z kolei w poniedziałek i środę, 29 i 31 stycznia, w Miejscu Aktywności Społecznej w Lipowej odbędzie się KURS PIERWSZEJ POMOCY. W ramach zajęć przygotowano warsztaty "Miś ratownik" skierowane do przedszkolaków oraz kurs dla uczniów i rodziców.


Poza tym, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej przygotowała zajęcia zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych. W Lipowej oraz w filii w Twardorzeczce i w Leśnej odbędą się liczne warsztaty, podczas których dzieci wykonają m.in. kartki walentynkowe, własną książeczkę, a nawet karmnik dla ptaków. Zaplanowane są także zajęcia z planszówek. 


Na powyższe zajęcia można się zapisać w bibliotece,
 pod nr 33 867 16 74, 
 pisząc na Facebook'ową stronę biblioteki lub
 wysyłając zgłoszenie mailowo:
 bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl 

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!



ŹRÓDŁO:
Facebook - Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej

środa, 24 stycznia 2024

Przekaż 1,5 % podatku dla Anielki z Lipowej...

  Drodzy Mieszkańcy! Drodzy Czytelnicy!

Już wkrótce czeka nas rozliczanie  PIT-ów, a w związku z tym, czas na podjęcie decyzji, komu przekazać 1,5 % swojego podatku.

Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, przypominamy Wam o wyjątkowej dziewczynce, Anielce Bednarz z Lipowej. 


Anielka urodziła się 28 lutego 2018r. w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Niestety poród zaczął się przedwcześnie... o dużo za wcześnie! Dziewczynka przyszła na świat dokładnie w 25. tygodniu ciąży z wagą 400 gram. Mieściła się w dłoni i była jednym z najmniejszych wcześniaków w Polsce! Od razu po narodzinach trafiła do inkubatora. Rodzice dziewczynki nie mogli jej nawet potrzymać, przytulić 😢

Ze względu na skrajne wcześniactwo została przetransportowana do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie przez cztery miesiące, które jak się domyślacie, ciągnęły się w nieskończoność, państwo Bednarzowie mogli na swoją gwiazdeczkę, jedynie patrzeć przez szybę…



Anielka, która już na starcie musiała walczyć o życie, 
nie poddała się i okazała się prawdziwą wojowniczką!


Po pół roku pobytu w katowickim szpitalu, nastał dzień, na który czekali rodzice i cała rodzina Anielki... mała księżniczka, mogła jechać do domu.



 Niestety, radość z obecności córeczki, szybko przyćmiły problemy z jej zdrowiem. Skrajne wcześniactwo spowodowało u Anielki wiele wad rozwojowych. 
Dziewczynka boryka się z napięciem mięśniowym, ma dziecięce porażenie mózgowe, małogłowie i padaczkę. 



 Anielka za miesiąc skończy 6 - latek. Jest to niezwykle pogodna i radosna dziewczynka. Dzielnie walczy i nie poddaje się przeciwnościom losu. W tej trudnej walce wspierają ją rodzice, Krystyna i Marcin Bednarzowie, dla których dziewczynka jest całym światem.


Anielka nadal nie chodzi, nie mówi, ma poważną wadę wzroku -10dp. Ze względu na trudności z jedzeniem jest karmiona pozajelitowo. 

- Anielka nie mówi, ale uczymy się komunikować korzystając z AAC (komunikacji alternatywnej). Anielka jest dokarmiana pozajelitowo ale nie poddajemy się, korzystamy z pomocy specjalistów, którzy pomagają nam oswajać się z jedzeniem, ciesząc się z najmniejszego zjedzonego kawałka. Anielka ma poważna wadę wzroku, ale codziennie pokazujemy jej, że świat i to, co nas otacza. Nasza Anielka nie chodzi samodzielnie, jednak codziennie walczy o maleńki krok do przodu, korzystając z pomocy lekarzy, fizjoterapeutów i ortopedów. - mówią rodzice tej dzielnej wojowniczki.


Dzięki ludziom dobrej woli, uzbierano pieniądze na wózek inwalidzki, ortezy na nóżki i rączki,  stabilizujący gorset, a także pionizator dynamiczny. Wszystko to pomocne jest w utrzymaniu równowagi i potrzebne do dalszej rehabilitacji.

-Niestety wciąż zmagamy się z licznymi problemami zdrowotnymi, między innymi z wciąż pogłębiającą się skoliozą kręgosłupa, która wymaga kosztownej rehabilitacji a w przyszłości operacji.  - mówią rodzice - Anielka cały czas uczęszcza na rehabilitację ruchową 4 razy w tygodniu. Do tego dochodzą zajęcia z logopedą i neurologopedą i psychologiem. Miesięczny koszt rehabilitacji to ponad 1 200 złotych. Anielka potrzebuje także specjalistycznych sprzętów,  co generuje roczny koszt około 15 000 złotych.

W tym roku, rodzice ponownie proszą o wsparcie!


JAK PRZEKAZAĆ 1,5% PODATKU ???

To bardzo proste! W odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które są zatytułowane "Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacjo pożytku publicznego OPP") wpisujecie numer KRS, wyliczoną kwotę i cel.

Warto wiedzieć !
 Jeżeli nie przekażecie 1,5%, wówczas  nie zapłacicie mniejszego podatku ani też te pieniądze nie trafią do Waszej kieszeni, tylko po prostu idą na rzecz Skarbu Państwa.

Dlatego nie zastanawiajcie się nad decyzją!

 Prosimy, pamiętajcie przy rozliczeniu o Anielce!

Was to nic nie kosztuje,
 a Anielce pomoże w dalszej walce o sprawność. 

A jeśli chcecie bardziej zaangażować się w pomoc Lipowiance, to podajemy nr konta, na który można wpłacać darowizny, które przeznaczone zostaną na leczenie i rehabilitację Anielki.

Fundacja Pomocy Dzieciom
34-300 Żywiec ul. Witosa 3
Nr konta 13 8137 0009 0014 5802 2000 0010

Z dopiskiem Aniela Bednarz - darowizna


 Utworzona została także ZBIÓRKA dla dziewczynki na stronie zrzutka.pl. Szczegóły TUTAJ


⇛ Dodatkowo na Facebooku działa grupa "LICYTACJE DLA ANIELKI", na której możecie wylicytować piękne rzeczy, a przy okazji wspomóc leczenie Anielki. 

Zapraszamy do dołączenia do grupy i aktywnego uczestnictwa. 

W imieniu rodziców Anielki,
 serdecznie Wam dziękujemy za pomoc! 



ŹRÓDŁO:
fot. Archiwum FB Marcin Bednarz

poniedziałek, 22 stycznia 2024

IX edycja Noworocznych Dziadów za nami...

 W Sylwestra i Nowy Rok we wsiach żywieckich leżących w dolinie Soły, od lat pojawiają się barwne grupy, które odwiedzają domy, składają noworoczne życzenia  i bawią napotkanych przechodniów. 

To NOWOROCZNE DZIADY, które są naszym regionalnym dziedzictwem. Ta tradycja jest niezwykle cenną spuścizną, pozostawioną nam przez naszych przodków, dlatego niezwykle cieszy fakt, że  jest tak wspaniale pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. 

Noworoczne Dziady w przeszłości były ważnym obrzędem wprowadzającym w nowy, a w zasadzie odradzający się czas. Kolędowanie zapewniało pomyślność i dobrobyt w rozpoczynającym się roku.  

Więcej o Dziadach Noworocznych przeczytacie na stronie TUTAJ. Polecamy gorąco!

Dziś, obrzędowy charakter zanika, jednak siła symboliki tego wydarzenia w dalszym ciągu jest bardzo mocna, pozostaje poczucie wspólnoty, duma z pielęgnowanej tradycji.  Poza tym wspaniała atmosfera widowiska udziela się każdemu. 

Na spotkania z dziadami, przychodzą nie tylko mieszkańcy ale i turyści. Jednak niejeden przyjezdny, oczekując tradycyjnych kolędników z szopką i gwiazdą, może się zdziwić. Otóż kolędnicy z Żywiecczyzny wyglądają całkiem inaczej... 

Dziady Noworoczne można spotkać nie tylko w Sylwestra i Nowy Rok. Otóż w styczniu organizowana jest jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych na Żywiecczyźnie "Żywieckie Gody". W ramach wydarzenia odbywają się przeglądy zespołów kolędniczych i obrzędowych, konkursy trzaskania z bata, degustacja potraw regionalnych oraz wiele, wiele innych. Finał ma miejsce pod koniec miesiąca w Żywcu. W tym roku mamy 55. edycję Żywieckich Godów. Jak wygląda takie wydarzenie? Relację z jednego z nich, znajdziecie na naszej stronie. Oto materiał z 46. finału TU KLIKNIJ I ZOBACZ.

Na Żywiecczyźnie funkcjonuje sporo grup kolędniczych, na pozór wszyscy do siebie podobni do siebie, w bliższym poznaniu, różni... 

W naszej malowniczej gminie Lipowa, działają również kolędnicy... to Dziady z Siennej i z Leśnej. Obie grupy kultywują kolędowanie, dzięki czemu nie zapominamy o tradycji.

W naszym poście pragniemy opisać Wam kolędowanie Noworocznych Dziadów z Leśnej, którzy już po raz dziewiąty spotkali się z mieszkańcami wsi i okolicznych miejscowości. Nie zabrakło również turystów. Na to wydarzenie zapraszaliśmy Was TUTAJ

W tegorocznym wydarzeniu uczestniczyło 44. leśniańskich kolędników w różnym wieku - od dorosłych po najmłodsze pokolenie. Oczywiście ekipa Noworocznych Dziadów z Leśnej liczy dużo więcej osób, jednak, jak to w życiu bywa, nie każdy dał radę wziąć udział. 

I tu od razu odpowiadamy na Wasze pytanie... Czy można zapisać się do grupy? Tak, cały czas możecie dołączyć do tej wesołej ekipy. Będziecie mieli okazję poznać zwyczaje i wspólnie z doświadczonymi kolędnikami pielęgnować tę wspaniałą tradycję. Niech Noworoczne Dziady z Leśnej rosną w siłę!

Tegoroczne kolędowanie trwało aż dwa dni. Rozpoczęło się jeszcze w starym roku, 31 grudnia kiedy to Dziady z Leśnej odwiedziły mieszkańców Siennej, niosąc ze sobą życzenia i mnóstwo radości. 

Z kolei w Nowy Rok, 1 stycznia 2024 pogoda pokrzyżowała plany. Grupa była zmuszona przesunąć start i zamiast o godz. 9:00 ruszyli w teren dwie godziny później. Uporczywy deszcz mocno dawał się we znaki, jednak nie odstraszył naszych wspaniałych kolędników. Wielkie podziękowania dla całej ekipy, która z zapałem odwiedzała mieszkańców Leśnej. Jesteście WIELCY! 

NA TAKĄ KOLĘDĘ WARTO CZEKAĆ CAŁY ROK...

Spotkania z dziadami były przyjmowane z entuzjazmem, gdyż ich obecność uważana jest za gwarancję pomyślności w nadchodzącym roku.

 Koniecznie zerknijcie TUTAJ i zobaczcie filmowy materiał z kolędowania, autorstwa Angeliki Popis. 

W trakcie odwiedzin mieszkańców w ich domach, tradycyjnie grupa robi sobie popołudniową  "przerwę" na spotkanie z publicznością w centrum Leśnej.  Tak było i tym razem...

Po południu deszcz ustał i przed godz.15:00 przy ul. Michała Archanioła zebrał się tłum widzów, oczekując na wielobarwny korowód.  

Charakterystyczny dźwięk dzwonków i odgłosy trzaskających batów sygnalizowały, że dziady są już blisko. I rzeczywiście... 

Korowód zabezpieczali strażacy z okolicznej jednostki OSP. Na czele szedł prezes OSP Leśna Grzegorz Habdas, a koło niego jechał nowy samochód jednostki. 

Za wozem  grupę prowadziło dwóch Kasjerów, Łukasz Biegun i Szymon Habdas. Są to postacie, które zawsze biegną pierwsze i składają życzenia.

Tuż za nimi, kolędnicy trzaskali z bata, co miało symbolizować przywrócenie ładu i porządku oraz odpędzać złe duchy. 

Następnie jeden z Dziadów niósł drewnianą tablicę z napisem "Druciorze z Leśnej". Kolejno szli pozostali członkowie grupy. 

Uwagę zwracali kolorowi przebierańcy, Śmierć, Żyd, Telefonista, Lekarz, Ksiądz i Niedźwiadek.

Diabły przez cały czas chciały być w centrum uwagi... używały syreny alarmowej, która jak się domyślacie robiła mnóstwo hałasu, a do tego... dbały i podtrzymywały gorącą atmosferę.

W tym roku pojawiły się także nowe postacie, m.in. Młoda Para z wózkiem, Baba i Zakonnica. 


Nie zabrakło najmłodszych kolędników, którzy wspaniale prezentowali się wśród doświadczonych kolegów. 

Korowód zamykał przedstawiciel najmłodszego pokolenia. Gwiżdżący malec zachwycił widzów. Jak się później okazało, była to dziewczynka... Filmik z udziałem małej artystki, zobaczycie na naszym Facebooku TUTAJ

Następnie wszyscy udali się na boisko Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Leśnej, gdzie kolędnicy  odśpiewali kolędę "Nowy Rok Bieży".


Pora na noworoczne życzenia, które złożyli wspomniani powyżej Kasjerzy.


Jak pewnie wiecie, a jeśli nie, to przypominamy... Noworoczne Dziady z Leśnej znane są z dobrego serca i pomagania. Tym razem odbyła się licytacja, którą poprowadził sołtys Leśnej Bogusław Biernat.  Można było nabyć wiele cennych darów, m.in.  koszulki klubowe, przedmioty kolędnicze, vouchery na zabawę dziadowską. 

Każdego zwycięzcę licytacji, otaczali kolędnicy i śpiewając, dziękowali za pomoc. Poza tym każdy mógł wesprzeć zbiórkę wolnymi datkami. W zamian darczyńca otrzymywał magnes na lodówkę. 

Wszystkie środki z licytacji przeznaczono na rzecz chorego Kacperka Jakubca z Lipowej.

Kacper w tym roku skończy 15 lat. Urodził się w 38 tygodniu ciąży w ciężkiej zamartwicy.
U chłopca zdiagnozowano najcięższą, czyli czterokończynową, postać mózgowego porażenia dziecięcego, której towarzyszy dodatkowo wodogłowie oraz padaczka. Cierpi także na przewlekłą niewydolność oddechową oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Chłopak ma założoną gastrostomię żywieniową do żołądka. Ponadto stwierdzono u niego niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Wszystko to powoduje, że Kacperek nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji - jest pod opieką domowego hospicjum dla dzieci.

Kacper jest podopiecznym fundacji Serce dla Maluszka. Na stronie TUTAJ znajdziecie wszelkie informacje na temat wsparcia chłopca. 

Kolędnicy przez cały czas  fenomenalnie odgrywali swoje role. Pomagały im w tym maski, stroje i rekwizyty, które nadawały, każdej postaci osobliwy charakter.  Całe widowisko było niezwykle  żywiołowe, pełne ruchu w takt dzwonków, którymi obwieszone były niektóre kostiumy.

Żydzi handlowali i ubijali interesy, lekarz rozdawał naklejki dzielnym pacjentom, stróż prawa pilnował porządku, ksiądz święcił wszystko i wszystkich.


Diabły robiły psikusy, a wokół widzów krążyła przerażająca śmierć.


Sympatyczny Kominiarz smarował twarze sadzą, co miało w nowym roku zagwarantować powodzenie i szczęście w miłości.
 

Na placu był również niedźwiadek, do którego, każdy mały uczestnik chciał się mocno przytulić.


Z kolei para młoda opiekowała się swoim maleństwem i z dumą go wszystkim pokazywała. 


Dla przebranych dzieci przygotowano niespodzianki. W sumie rozdano 25 paczek słodkości. 


 Odbył się również pokaz i konkurs trzaskania z bata.


Najlepszy okazał się przedstawiciel młodego pokolenia, który dzięki swojej zręczności, odpowiedniej technice i płynności ruchu zachwycił jury i zdobył wspaniały, ręcznie robiony bat.


Noworoczny spektakl trwał na szkolnym boisku prawie godzinę. 
Zaraz po nim, kolędnicy udali się w odwiedziny do kolejnych mieszkańców. 


Spora grupa biegnących, od domu do domu, kolędników robiła niesamowity harmider. Kierowcy zatrzymywali się i z zainteresowaniem obserwowali przebierańców. 


Kiedy leśniańskie Dziady zniknęły z pola widzenia, strzały z batów ciągle jeszcze było słychać w oddali...


Noworoczne kolędowanie zakończyło się o godz. 23.00, wspólnym odśpiewaniem kolędy "Nowy Rok Bieży" na skrzyżowaniu obok kościoła. 

POMAGANIE PRZEZ KOLĘDOWANIE

Na zakończenie dodamy, że dzięki wielkiemu sercu i szczodrej kieszeni odwiedzanych przez kolędników mieszkańców, udało się zebrać fundusze, które pozwolą na wsparcie wielu inicjatyw. Już wkrótce podamy szczegóły. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ z tego wyjątkowego wydarzenia znajdziecie w galerii TUTAJ KLIKNIJ


Natomiast na Facebooku udostępniliśmy filmik z przejścia korowodu, który obejrzeć możecie TUTAJ. Przy okazji musimy się Wam pochwalić, bowiem na dzień dzisiejszy materiał został wyświetlony... uwaga... 734 077 razy! Udostępniono go 987 razy! Noworoczne Dziady zostały bardzo pozytywnie odebrane i skomentowane aż 327 razy! 
Cieszymy się ogromnie i dziękujemy Wam serdecznie!
Jednocześnie gratulujemy DZIADOM tak ogromnej popularności! 


Z kolei poniżej prezentujemy Wam filmowy skrót z dwudniowego kolędowania (autor Marek Bednarz) TUTAJ


Za wsparcie Noworoczne Dziady serdecznie dziękują:

-PRO-PUR Marcin i Robert Grabarczyk
- FRAKTAL SP. Z O.O.  Tomasz Kupczak
- AluKB Spólka Jawna Marcin Kanik, Janusz Boboń
- Usługi Budowlane Future Technologie Łukasz Biegun
- Instalacje Elektryczne Krzysztof Rzeszótko
- Ramix Radosław Janota
- Usługi Remontowo- budowlane HANDYMAN Marcin Biegun
- Szkoła Językowa English Expert Klaudia Biegun
- Usługi Hydrauliczne INSTAL-ALP Mariusz Juraszek
- P.P.H.U. ISO Patryk Górka
- Very Good Renovation Patryk Pietraszko
- Salon kosmetyczny Beauty Club Leśna Julia Barteczko
- Usługi Elektryczne KON-BED Konrad Bednarz
- M-DACH Marcin Borak
- FHU T&S Tomasz Gowin, Sebastian Rybarski
- Leśna Sala Justyna i Marcin Przybylscy
- Mega Volt Paweł Habdas
-Spec Elektro Radosław Habdas
- DE-BEST Rotoprofi Zbigniew Januła
- Moje Foto Węgierska Górka Bartosz Ptak

- RAD-WID ELEKTRO Radosław Widuch
- Skład Budowlany POD GRAPĄ Zuzanna i Andrzej Kowalczyk
- MAR-WOL Marek Wolny
- Usługi Ogólnobudowlane Dariusz Podgórski
- LUX-TECH Damian Micorek
- AWM METAL Aleksander Michalski
-FHU WANDZEL Artur Wandzel
- Fundacja Zaangażowani
- Pan Sołtys Bogusław Biernat
- Pani Lidia Biegun-  krawcowa z pasją
- Pan Piotr Motyka- rzeźbiarz masek obrzędowych
- Krzysiek Pawełek - Grafika
- Dafis Studio - Dagmara Drzał

Wielkie brawa!




ŹRÓDŁO:

DZIĘKUJEMY BARDZO ŁUKASZOWI BIEGUNOWI Z GRUPY "NOWOROCZNE DZIADY Z LEŚNEJ", ZA POMOC PRZY RELACJI,  ZA WSZELKIE INFORMACJE, ZA CIERPLIWOŚĆ I POŚWIĘCONY CZAS.