Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Jest to pora pełna radości i dumy z dobrze wykonanej pracy oraz czas, gdy ludzie wsi mogą odpocząć i pomyśleć o przyjemnościach. Oczywiście tak naprawdę praca w gospodarstwach rolnych nigdy się nie kończy, lecz koniec żniw daje pewne wytchnienie.
W sierpniu, w naszej gminie za tegoroczne plony dziękowali parafianie w Lipowej, w Ostrem-Twardorzeczce i w Leśnej.
Z kolei w pierwszą niedzielę września, świętowała Słotwina.
4 września 2022r., około godziny 10.00 przy strażnicy zebrały się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Słotwinie, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Słotwinie oraz przedstawiciele gminy.
Następnie wielobarwny korowód ruszył w kierunku kościoła.
Również wnętrze świątyni prezentowało się odświętnie. Przed ołtarzem przygotowano owocowo-warzywną dekorację, która podkreślała charakter uroczystości.
U bram świątyni, powitał wszystkich proboszcz parafii ks. Władysław Sporek i zaprosił na uroczystą Mszę Dożynkową, która rozpoczęła się o godz. 10.30.
W nabożeństwie udział wzięły członkinie KGW, reprezentanci OSP Słotwina oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Swoją obecnością zaszczycili również: wójt gminy Lipowa Jan Góra z małżonką, sekretarz gminy Krystyna Kućka, przewodniczący rady gminy Andrzej Binda z małżonką, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Danuta Knapek z mężem, nadleśniczym Nadleśnictwa Węgierska Górka Marianem Knapkiem, kierownik referatu organizacyjno-edukacyjnego Małgorzata Michalska-Gąsiorek, radny Piotr Caputa.
W trakcie Mszy Świętej Dziękczynnej, członkinie KGW wręczyły proboszczowi chleb dożynkowy oraz kosze z tegorocznymi darami, z prośbą o błogosławieństwo dla wszystkich rolników.
Po nabożeństwie, gospodynie częstowały wiernych domowymi ciastami.
Można było także nabyć pięknie zapakowany chlebek dożynkowy - symbol urodzaju, dostatku i pracy rolnika.
Następnie gospodynie wraz z zaproszonymi gośćmi udały się do strażnicy.
W strażnicy czekała już odświętnie przystrojona sala. Wrażenie robiły stoły nakryte białymi obrusami, na których rozłożone były białe talerze, a obok sztućce w pięknych, ręcznie robionych kieszonkach. Do tego stoły udekorowane zostały wazonami z kolorowymi kwiatami.
Świętowanie na sali rozpoczęto od wspólnego śpiewu, do którego włączyła się dyr. ZSP Danuta Knapek.
Następnie wszystkich przybyłych gości powitała przewodnicząca KGW Słotwina - Zofia Semik.
Kolejno gospodynie wręczyły dożynkowe dyplomy dla wszystkich aktywnych rolników w Słotwinie.
Z kolei wójtowi, przekazały poświęcony chleb dożynkowy, który wójt pokroił, a następnie poczęstował nim zgromadzonych na sali.
Podczas spotkania głos zabrał wójt gminy Jan Góra, nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka Marian Knapek oraz przewodniczący rady gminy Andrzej Binda. Modlitwę odmówił ks. Władysław Sporek.
Po oficjalnych przemowach, pora na poczęstunek... Gospodynie podały wyśmienity dwudaniowy obiad, a na deser pyszne domowe ciasto, kawę i herbatę.
Tradycyjnie odbył się występ muzyczny członkiń KGW. Panie zaprezentowały pieśni ludowe i wesołe przyśpiewki o zaproszonych gościach. Na akordeonie grał Mieczysław Stec.
Przyśpiewki, jak zawsze rozbawiły całą salę.
Odbył się także pokaz tańca towarzyskiego, podczas którego mieszkanka Słotwiny wraz ze swoim tanecznym partnerem zachwyciła zgromadzoną publiczność.
W dożynkach udział wzięli również najmłodsi mieszkańcy, którym jak widać obchody Święta Plonów bardzo się podobały.
WIĘCEJ ZDJĘĆ z tegorocznych DOŻYNEK, tak pięknie kultywowany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Słotwinie, znajdziecie w naszej galeriiTUTAJ.
Wójt Gminy Lipowa Jan Góra oraz Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lipowej serdecznie zapraszają na Gminne Zawody Strażackie, które odbędą się już jutro, 17 września 2022 r. (sobota) na boisku przy Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce.
Początek imprezy o godzinie 13.00.
W zawodach udział wezmą strażacy z OSP Lipowa, OSP Słotwina, OSP Sienna, OSP Leśna i OSP Ostre.
Kto tym razem stanie na podium ??? Tego dowiemy się już jutro :)
Po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami covidowymi, święto gminy przyciągnęło mnóstwo mieszkańców i turystów spragnionych dobrej zabawy.
Rozłożenie wielkiej sceny, namiotów, nagłośnienia... to wszystko wymagało sporo pracy. Aby zdążyć ze wszystkim na czas, przygotowania do imprezy rozpoczęły się już tydzień wcześniej. Towarzyszyły temu upały, dobiegające +35 st. w cieniu. Zdjęcia z przygotowań znajdziecie TUTAJ.
Z kolei weekend był zdecydowanie chłodniejszy. Dodatkowo, w sobotę pojawiły się spore opady deszczu, które akurat w dniu imprezy, nie były mile widziane. Na szczęście deszcz ustąpił tuż przed otwarciem wydarzenia. W dalszej części dnia jeszcze parę razy pokropiło, ale były to już opady przejściowe.
Z kolei niedziela była już pogodna, i też dużo cieplejsza od soboty. Wręcz idealna na rodzinne świętowanie, ale o tym za chwilę...
W samym centrum Lipowej, już z daleka wrażenie robiła profesjonalna, ogromna scena, a obok niej telebim, na którym wyświetlane było to co działo się na scenie. Uwagę przykuwał także namiot na 1200 osób.
Sobotnie wydarzenie prowadziło dwóch konferansjerów, dobrze Wam znany Mieczysław Krzak oraz kabareciarz i satyryk Adam Grzanka.
Dni Śliwkowej Gminy Lipowa rozpoczęły się naprawdę mocnym brzmieniem. To zasługa 16-letniego mieszkańca naszej malowniczej gminy. Kuba Hodi, bo o nim mowa wystąpił poza programem, jeszcze przed wszystkimi zespołami. Młody gitarzysta zagrał utwory niemieckiego zespołu Rammstain.
Koniecznie zobaczcie filmik - TUTAJ, w którym Hodi fenomenalnie zaprezentował mieszankę coverów z gatunku industrial metal.
Po tej niezwykle energicznej wiązance, na scenie pojawił się Grzegorz "GooRoo" Tyszkiewicz z Gdańska, który za pomocą szant przeniósł nas w prawdziwie morskie klimaty. Usłyszeliśmy piękne żeglarskie kawałki, jakże rzadko spotykane w naszym górskim rejonie.
Następnie wystąpił zespół ROCKER SOUL, który już gościł w naszej malowniczej gminie. Dokładnie cztery lata temu, podczas dni gminy grupa zagrała na lipowskiej scenie. Wówczas pokazała moc, ale tym razem to była "ostra jazda bez trzymanki". Zdecydowanie moc dużo większa, a poza tym niesamowita energia ze strony muzyków i świetny kontakt z publicznością. Miło patrzeć jak zespół się pięknie rozwija. Panowie tak trzymać!
Po sporej dawce dynamicznych utworów, Dni Gminy Lipowa otworzył wójt gminy Lipowa Jan Góra.
Towarzyszyli mu radni: Katarzyna Skrzypek, Ewa Jasek, Ewa Urbańska, Andrzej Binda, Jan Caputa, Piotr Caputa, Czesław Miklusiak, Piotr Wandzel oraz sołtysi, którzy również pełnią funkcję radnych - Jan Sołtysik i Włodzimierz Jezutek.
Swoją obecnością zaszczycili nas: poseł Małgorzata Pępek, wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, radny sejmiku śląskiego Stanisław Baczyński, przewodniczący rady powiatu Wiesław Sypta, radna powiatu żywieckiego Jadwiga Jakubiec, radny powiatu żywieckiego, nadleśniczy nadleśnictwa Węgierska Górka Marian Knapek, wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.
Wśród gości pojawili się także: minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, poseł Kazimierz Matuszny, starosta żywiecki Andrzej Kalata.
Gościom wręczono piękne bukiety ufundowane przez Kwiaciarnię Lilia, domowe kołacze i ekologiczne torby z upominkami.
Po części oficjalnej wracamy do naszych gwiazd. Tym razem coś dla fanów gatunku Indie Grunge Rock. Energiczne kawałki i niesamowity temperament muzyków z zespołu RUMOREz Cieszyna, porwał lipowską publiczność do zabawy.
Przez cały czas, nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP, ochroniarze i ratownicy medyczni.
Dni Śliwkowej Gminy Lipowa to nie tylko koncerty, to również wyjątkowo popularne stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy.
Liczne degustacje przyciągały smakoszy pysznego jedzenia i wyjątkowych nalewek.
Przyznajcie się, kto właśnie zrobił się głodny i chciałby choć na chwilę cofnąć się w czasie?
My bardzo... ;)
Obok namiotu KGW nie dało się przejść obojętnie. Wspaniałe zapachy unosiły się wkoło. Każde z kół serwowało swoje popisowe dania.
Do nabycia były same pyszności, m.in.: chleb ze smalcem i ogórki kiszone, bigos, kwaśnica, paszteciki, kotlety, surówki i sałatki. Do tego dania ze śliwką w roli głównej... pasztety, schab, kluski. A nawet przygotowywane na miejscu, placki ziemniaczane i gofry z dodatkami.
Oprócz dań, dużą popularnością cieszyły się wszelkie smaki lata zamknięte w słoikach, np. powidła, dżemy, konfitury, a także nalewki.
Oczywiście, nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć. Panie prezentowały się przepięknie.
KGW Lipowa
KGW Ostre
KGW Sienna
KGW Leśna
KGW Twardorzeczka
KGW Słotwina
Na swoje stanowisko zapraszała także Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej. Na najmłodszych czekały tutaj warsztaty m.in. z tworzenia zakładek do książek. Poza tym można było skorzystać z popularnej wymiany książek.
Podczas festynu wystawione były także stoiska lokalnych firm. Mogliśmy posmakować specjałów z miejscowego punktu z wyrobami mięsnymi.
Na stoisku studia florystycznego, oprócz kwiatów, upominków i pamiątek można było także wziąć udział w warsztatach plecenia wianków.
Spotkać można było także twórcę ludowego Mieczysława Skoczylasa, o którym pisaliśmy na naszej stronie 9 lat temu TUTAJ. Jak ten czas leci. Pomimo upływu lat, Pan Mieczysław nic się nie zmienił i wciąż zachwyca swoim talentem.
Oprócz wspomnianych stoisk, czekała bogata oferta kulinarna. Dania z grilla, fast-foody, serki góralskie, a także zimne i ciepłe napoje. Nie zabrakło lubianych przez dzieci lodów i waty cukrowej.
Dla najmłodszych przygotowano dmuchańce, karuzelę i mobilny figloraj. Sobotnie atrakcje były odpłatne, ale już niedzielne bezpłatne. Więcej o tym za chwilę. Można było również wykonać sobie tatuaż i zmienić głos pod wpływem helu.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, w Miejscu Aktywności Społecznej (sala w OSP) można było podziwiać piękne prace wykonane przez członków Klubu Seniora z Lipowej.
Organizatorzy zadbali także o odpowiednią ilość zaplecza sanitarnego, co na tego typu imprezach ma duże znaczenie.
Wracamy do koncertów, których tego dnia było bez liku...
Po raz pierwszy na Żywiecczyźnie wystąpił warszawski zespół POPKULTURA. Grupa zaprezentowała nowoczesny rock, inspirowany stylistyką lat 80. Dynamiczne kawałki sprawiły, że publiczność bawiła się doskonale.
Chwila przerwy na przygotowanie się kolejnego zespołu.
W międzyczasie na scenie odbyło się rozstrzygniecie fotograficznego konkursu, który został zorganizowany na facebookowej stronie gminy TUTAJ. Zwycięzcy otrzymali rośliny i vouchery do lokalnego sklepu ogrodniczego.
Po konkursowych emocjach, przed lipowską publicznością wystąpił zespół MUZYKA KOŃCA LATA z Mińska Mazowieckiego. Grupa w swojej twórczości odwołuje się do czasów big beatu, ale też dokonań amerykańskiej alternatywy lat 90.
Ale zanim pojawili się na scenie, scena należała do konferansjerów, którzy rozbawili zgromadzoną publiczność.
Wracamy do Lipowian... Na początek najmłodsi, czyli Mali Lipowianie.
To był występ z górnej półki. Nasze małe lipowskie skarby dały z siebie wszystko. Ubrane w piękne stroje, w blasku świateł prezentowały się oszałamiająco. Widać ogrom pracy włożony w przygotowanie do występu.
Z kolei występ Lipowian to prawdziwa uczta dla zmysłów. Jak zawsze profesjonalizm w pełnej krasie. Grupa również w okazałych strojach zaserwowała nam moc wspaniałej zabawy przy ludowych pieśniach, tańcach. Było bardzo skocznie, radośnie i tradycyjnie na wysokim poziomie.
Lipowianie otrzymali gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności.
Wójt Jan Góra podziękował zespołowi za piękny występ i życzył kolejnych sukcesów.
Wójt wręczył piękne kwiaty, kołacz oraz upominki, kierownik Brygidzie Sordyl oraz choreograf Paulinie Skrok.
Członkowie zespołu także złożyli podziękowania dla obu pań, dzięki którym zespół tak pięknie się rozwija.
Lipowianie również podziękowali wójtowi za wsparcie i wręczyli mu góralskie kierpce z informacją, że w przyszłym roku na Dniach Gminy, sprawdzą czy się w nich pojawi ;)
Pora na szybki konkurs. Scena zapełniła się ochotnikami, którzy za zadanie mieli zakręcić bączkiem. Jak się domyślacie było bardzo wesoło.
Zespół ma na koncie ponad 1300 koncertów w całym kraju, 5 platynowych i 3 złote płyty oraz rekordy frekwencji w kilkunastu popularnych klubach w Polsce. W zeszłym roku grupa obchodziła dwudziestolecie istnienia. Więcej o zespole dowiecie się ze strony TUTAJ.
Podczas niezwykle klimatycznego koncertu mogliśmy usłyszeć największe przeboje grupy.
Po koncercie wójt Jan Góra podziękował zespołowi za koncert i wręczył liderowi grupy wyjątkową płytę z piernika! Krążek przedstawiał płytę grupy ...
Śmiało możemy powiedzieć, że to już tradycja, iż gwiazda Dni Gminy Lipowa otrzymuje piernikowy prezent.
Wielkie piernikowe serce otrzymał w 2017r. zespół BRATHANKI.
Trzecią gwiazdą, który otrzymała słodką niespodziankę, a zarazem drugim zespołem, który otrzymał piernikowy krążek był zespół ENEJ, który gościł podczas Dni Śliwkowej Gminy Lipowa w 2019r.
Piernik dla gwiazd wykonuje Anna Knapek z Koła Gospodyń Wiejskich w Twardorzeczce. Z wyglądu jest perfekcyjny, a jeśli chodzi o smak, to znając specjały pani Ani, wyśmienity!
Oprócz głównego krążka, członkowie zespołu otrzymali pamiątkowe pierniki z motywem lipowskiej śliwki Bronki.
Oczywiście nie obyło się bez bisów.
A po koncercie czas na autografy i pamiątkowe zdjęcia.
Pierwszy dzień zakończyła jedyna w swoim rodzaju Dyskoteka z Radiem Bielsko, którą poprowadził znany i lubiany red. Łukasz Luszczak.
Ach co to była za zabawa...
Mnóstwo dedykacji i muzyka na życzenie.
Przy największych polskich i zagranicznych hitach, przy przebojach tego lata, przy kawałkach uwielbianych przez publiczność, nogi same rwały się do tańca.
Były też konkursy na scenie.
Młodzież i dorośli bawili się do późnych godzin nocnych.
W niedzielę, 7 sierpnia odbył się drugi dzień święta gminy.
Dzień pełen atrakcji i niespodzianek.
Zabawa rozpoczęła się o godz. 14.00 i upłynęła pod znakiem rodzinnego świętowania.
Na najmłodszych czekały BEZPŁATNE ATRAKCJE, m.in. dmuchańce, karuzele, figloraj...
Osoby, które przyszły na samym początku, z atrakcji mogły skorzystać od ręki. W miarę upływu czasu plac w Centrum Lipowej zapełniał się dziećmi i jak się domyślacie kolejki do poszczególnych rozrywek były ogromne. Ale czego się nie robi dla swojej pociechy.
Do wspólnej zabawy zapraszały animatorki, które prowadziły wspaniałe gry i konkursy.
Furorę zrobiła konkurencja z przeciągania liny. Ile tu było śmiechu, tego się nie da opisać.
Nie zabrakło uwielbianego przez dzieci malowania twarzy.
Kolejną atrakcją była wioska rycerska, która z całą pewnością zachwyciła i małych, i dużych.
Strzelanie z łuku to był prawdziwy hit tego dnia.
Rycerskie walki cieszyły się również dużą popularnością.
Ale to nie wszystko... Dzieciom wręczano kupony na darmowe lody, popcorn oraz watę cukrową.
Na zakończenie pamiątkowe zdjęcie.
Podczas niedzielnej zabawy doskonale bawili się wszyscy. Zresztą nie trzeba o tym nikogo przekonywać, wystarczy spojrzeć na te szczęśliwe buzie i wszystko jest jasne...
W trakcie dni gminy zamieszczaliśmy na Instagramie i Facebooku relacje z imprezy. Jeśli nie śledziliście ich na żywo, mamy dla Was zapisane relacje z pierwszego i drugiego dnia imprezy. Dodatkowo jest także zapisana Dyskoteka Radia Bielsko. Zapraszamy do obejrzenia. Gwarantujemy dużo przyjemnych wspomnień.