wtorek, 30 czerwca 2020

Uroczysta sesja w Lipowej...

W czwartek, 25 czerwca w Lipowej odbyła się XXIII Sesja Rady Gminy Lipowa. Jednak tym razem, nie w budynku UG Lipowa a w odnowionej sali OSP Lipowa.

Wspomniana sala przeszła kapitalny remont, który rozpoczął się w styczniu tego roku i trwał przez kolejne pięć miesięcy. W sali zrobiono niemal wszystko... Rozebrano scenę, zerwano stare, zgniłe  podłogi, zrobiono wylewki, położono płytki. Sufit obniżono do ok. 3,5m, wykonano konstrukcję stalową, podwieszając do niej lekki sufit kasetonowy. Do tego doszła instalacja elektryczna, równanie i malowanie ścian. W sali zainstalowano klimatyzację i nowoczesne ogrzewanie, oświetlenie, nagłośnienie, projektor i ekran oraz zakupiono nowe stoły i krzesła.  Wyremontowano także szatnie i odświeżono toalety. Do zrobienia pozostało jeszcze zaplecze kuchenne, na które potrzebne są dodatkowe fundusze. 

Środki na remont, który wyniósł prawie sto tysięcy złotych, pochodziły z budżetu gminy. Aby zminimalizować koszty, robociznę  wykonali dwaj pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lipowej, Andrzej Dudys i Marek Chrobak. Panowie spisali się na medal. Aż trudno uwierzyć, że to ta sama sala. 
 Teraz będzie mogła pełnić funkcje „gminnego kina”, przestrzeni wystawowej, warsztatowej, jak również miejsca do lokalnych koncertów.

Zdjęcia z remontu, znajdziecie  TUTAJ.

O godz.10.00 sesję otworzył przewodniczący Rady Gminy Andrzej Binda. Tuż obok swoje miejsce zajęły wiceprzewodniczące Rady Gminy - Katarzyna Skrzypek i  Krystyna Małysa - Brodka.
Szczegółowy porządek obrad znajdziecie TUTAJ.

Z kolei przy stołach zasiedli pozostali radni: Ewa Jasek, Ewa Legut, Ewa Urbańska, Maria Binda - Sapeta, Jan Sołtysik, Piotr Wandzel, Czesław Miklusiak, Jan Caputa, Piotr Caputa, Jerzy Łodziana, Włodzimierz Jezutek i Tadeusz Pawlus. 

Swoją obecnością zaszczycili także, m.in. radna powiatowa Jadwiga Jakubiec, radny powiatowy Marian Knapek, dyrektor ZSP w Siennej Iwona Cul, dyrektor ZSP w Słotwinie Danuta Knapek, dyrektor ZSP w Leśnej Anna Polak, dyrektor ZSP w Lipowej Janusz Caputa oraz dyrektor ZSP w Twardorzeczce Piotr Tlałka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej Sylwia Wróbel, sekretarz gminy Jolanta Pryszcz-Jarco, skarbnik Elżbieta Kosiec, inspektor działu promocji Szymon Wróbel, a także prezes OSP Leśna Grzegorz Habdas, komendant gminny Związku OSP Przemysław Jagosz oraz pracownicy urzędu gminy.

Następnie wójt gminy Lipowa Jan Góra przedstawił raport o stanie gminy z roku 2019. Wspomniał m.in. o sytuacji demograficznej, inwestycjach zrealizowanych, programach społecznych, oświacie, wydatkach oraz projektach unijnych. 

Po prezentacji, radni jednogłośnie udzielili wójtowi absolutorium za rok 2019. 

Gratulacje dla wójta... 

Podczas sesji głos zabrali radni Ewa Jasek, Katarzyna Skrzypek, Ewa Urbańska, Czesław Miklusiak i Włodzimierz Jezutek...

a także goście - nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka, radny powiatowy Marian Knapek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Piotr Tlałka oraz prezes OSP Leśna Grzegorz Habdas.

Dodatkowym punktem sesji był wyjątkowy moment, a mianowicie wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatela Gminy Lipowa. Tym zacnym tytułem uhonorowano pana Karola Ryszkę.

Tym samym stał się on drugą osobą po śp. ks. Andrzej Urbański SDS, odznaczonym  tym zacnym mianem.

W uzasadnieniu decyzji Jan Góra napisał: 
"Pan Karol Ryszka, urodzony 29 października 1930 roku w Lipowej. Bezsprzeczny autorytet od lat kultywujący najwyższe wartości dla lokalnej społeczności. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na tragiczny okres dla Polski i naszej społeczności. Wydarzenia wojenne i około wojenne odcisnęły piętno na całym ówczesnym pokoleniu. Karol Ryszka jest jednym z ostatnich świadków naszych lokalnych, wojennych wydarzeń, które przez kolejne lata kształtowały patriotyzm młodych pokoleń - mieszkańców naszej gminy. Zachował i z odwagą przypomina o trudnych, bolesnych wydarzeniach, które podczas II Wojny Światowej dotknęły mieszkańców Lipowej. To dzięki jego relacji oraz spisanym wspomnieniom śp. Józefa Gruszki udało się ustalić faktyczne dane pomordowanych w czasie okupacji bohaterów Gminy Lipowa. Od 1953 roku, tuż po powrocie z wojska, rozpoczął swoją pracę jako listonosz. Wspominał kiedyś „Co ja miałem z  tymi ulicami! Nawet w nocy wstawałem i tłumaczyłem jak dojechać, bo ludzie przyjeżdżali i  pytali, szukali adresów. Nawet dziś, kiedy mają GPS-y, to czasem błądzą i nie mogą znaleźć adresata. Ba, nawet policja czasem mnie zrywała, żeby im pokazać adres, gdzie mają jechać na interwencję”. W ciężkim powojennym okresie zyskał sympatię mieszkańców, opierając swoją pracę nie tylko na dostarczaniu listów, czy prenumerowanych gazet, ale również na wspieraniu mieszkańców w trudach dnia codziennego. Dał się poznać jako aktywny społecznik, otwarty na każdego oraz bardzo emocjonalnie zaangażowany w życie lokalnej społeczności. Po 30 latach pracy jako listonosz, dalej służył mieszkańcom. Po zakończeniu pracy nie osiadł na laurach. Rekordowo, bo aż 24 lata pełnił funkcję sołtysa Lipowej, czyli największego sołectwa w gminie! Tym samym potwierdził wypracowane przez lata  zaufanie mieszkańców. Rozpoczynał oraz wspierał wszelkie inicjatywy mające na celu rozwój Gminy Lipowa oraz poprawę życia naszych mieszkańców, m.in. budowę szkoły w Lipowej. W jednym z wywiadów mówił „Pod koniec ostatniej kadencji sołtysa czułem już ciężar starości. Trzeba było kiedyś ustąpić.”  Ustąpił, ale nadal służy dobrą radą swojemu następcy oraz innym mieszkańcom. W tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. 
W czasach, kiedy brakuje autorytetów, zwłaszcza tych lokalnych, chciałbym, aby postawa Karola Ryszki oparta na życzliwości, prawdzie i wieloletniej, bezinteresownej pomocy innym była w naszej gminie doceniona. Dlatego uważam, że Karol Ryszka zasługuje na tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lipowa".

Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia, w księdze swój podpis złożyli wójt Jan Góra, przewodniczący rady gminy Andrzej Binda oraz honorowy obywatel Karol Ryszka. 

Wyraźnie wzruszony pan Karol, podziękował za tak duże wyróżnienie. 

Zasłużone gratulacje dla wyjątkowego obywatela naszej gminy...

Po zamknięciu obrad pokrojono tort, prezent od radnych sołectwa Lipowa. 

Na zakończenie pamiątkowe zdjęcie...

A WIĘCEJ ZDJĘĆ znajdziecie w galerii TUTAJ


środa, 24 czerwca 2020

Już jutro wyjątkowa sesja w Lipowej...

Już jutro, w czwartek, 25 czerwca, o godz. 10.00 
w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipowej odbędzie się 
XXIII Sesja Rady Gminy Lipowa. 
W ramach tej sesji zaplanowano także uroczyste otwarcie sali OSP Lipowa, która po kapitalnym remoncie i odpowiednim wyposażeniu, będzie mogła pełnić funkcje „gminnego kina”, przestrzeni wystawowej, warsztatowej, jak również przestrzeni do lokalnych koncertów.

 Podczas sesji nastąpi również wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatela Gminy Lipowa. 
Drugą osobą po śp. ks. Andrzej Urbański SDS, uhonorowaną tym tytułem będzie pan Karol Ryszka

„Pan Karol Ryszka, urodzony 29 października 1930 roku w Lipowej. Bezsprzeczny autorytet od lat kultywujący najwyższe wartości dla lokalnej społeczności. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na tragiczny okres dla Polski i naszej społeczności. Wydarzenia wojenne i około wojenne odcisnęły piętno na całym ówczesnym pokoleniu. Karol Ryszka jest jednym z ostatnich świadków naszych lokalnych, wojennych wydarzeń, które przez kolejne lata kształtowały patriotyzm młodych pokoleń - mieszkańców naszej gminy. Zachował i z odwagą przypomina o trudnych, bolesnych wydarzeniach, które podczas II Wojny Światowej dotknęły mieszkańców Lipowej. To dzięki jego relacji oraz spisanym wspomnieniom śp. Józefa Gruszki udało się ustalić faktyczne dane pomordowanych w czasie okupacji bohaterów Gminy Lipowa. - napisał w decyzji wójt Jan Góra - 
Od 1953 roku, tuż po powrocie z wojska, rozpoczął swoją pracę jako listonosz. Wspominał kiedyś „Co ja miałem z  tymi ulicami! Nawet w nocy wstawałem i tłumaczyłem jak dojechać, bo ludzie przyjeżdżali i  pytali, szukali adresów. Nawet dziś, kiedy mają GPS-y, to czasem błądzą i nie mogą znaleźć adresata. Ba, nawet policja czasem mnie zrywała, żeby im pokazać adres, gdzie mają jechać na interwencję”. W ciężkim powojennym okresie zyskał sympatię mieszkańców, opierając swoją pracę nie tylko na dostarczaniu listów, czy prenumerowanych gazet, ale również na wspieraniu mieszkańców w trudach dnia codziennego. Dał się poznać jako aktywny społecznik, otwarty na każdego oraz bardzo emocjonalnie zaangażowany w życie lokalnej społeczności. Po 30 latach pracy jako listonosz, dalej służył mieszkańcom. Po zakończeniu pracy nie osiadł na laurach. Rekordowo, bo aż 24 lata pełnił funkcję sołtysa Lipowej, czyli największego sołectwa w gminie! Tym samym potwierdził wypracowane przez lata  zaufanie mieszkańców. Rozpoczynał oraz wspierał wszelkie inicjatywy mające na celu rozwój Gminy Lipowa oraz poprawę życia naszych mieszkańców, m.in. budowę szkoły w Lipowej. W jednym z wywiadów mówił „Pod koniec ostatniej kadencji sołtysa czułem już ciężar starości. Trzeba było kiedyś ustąpić.”  Ustąpił, ale nadal służy dobrą radą swojemu następcy oraz innym mieszkańcom. W tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. 
W czasach, kiedy brakuje autorytetów, zwłaszcza tych lokalnych, chciałbym, aby postawa Karola Ryszki oparta na życzliwości, prawdzie i wieloletniej, bezinteresownej pomocy innym była w naszej gminie doceniona. 
Dlatego uważam, że Karol Ryszka zasługuje na tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lipowa.”


ŹRÓDŁO:
UG Lipowa


niedziela, 21 czerwca 2020

Bieg po Nowe Życie w Leśnej...

Bieg po Nowe Życie to inicjatywa społeczna, której celem jest edukacja w zakresie transplantacji narządów. Ideę promują aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, przedstawiciele nauki i mediów, którzy dwa razy w roku spotykają się w wyjątkowym marszu nordic walking z osobami po przeszczepie. 

Dziewięciokrotnie wydarzenie gościło w Wiśle, sześciokrotnie Bieg po Nowe Życie odwiedził Warszawę. 
Tegoroczny 16. Bieg po Nowe Życie ze względu na aktualną sytuację związaną z koronawirusem został przeniesiony do przestrzeni wirtualnej. 

Już dzisiaj, 21 czerwca od 15:30 zapraszamy TUTAJ, gdzie będziecie mogli obejrzeć bezpośrednią transmisję z wyjątkowej edycji Biegu po Nowe Życie.

Serdecznie zapraszamy do oglądania, tym bardziej, że pojawi się tam nasza LEŚNA!

Tym samym ta mała wioska na Żywiecczyźnie dołączyła do ogólnopolskiego projektu, wielkiej promocji transplantologii. 

Bieg po Nowe Życie w Leśnej odbył się w miniony wtorek, 16 czerwca. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 19.00, na Placu Jana Pawła II przy kościele św. Michała Archanioła. 

 W marszu wzięło udział 11 osób, w tym Zuzia Błachut, która dokładnie w lutym 2018r. przeszła przeszczep szpiku kostnego. To właśnie dla Zuzi dwa lata temu w ZSP w Twardorzeczce odbył się wielki Charytatywny Mecz Siatkówki (KLIKNIJ). Wzięły w nim udział polskie mistrzynie Europy w siatkówce oraz liczne gwiazdy sportu i estrady, wspierając w ten sposób akcję Fundacji Ludzki Gest Jakuba Błaszczykowskiego na rzecz chorej wówczas 14-letniej Zuzanny. 

Poza tym we wtorkowym biegu udział wzięło trzech dawców szpiku kostnego - proboszcz parafii ks. Piotr Sadkiewicz oraz dwukrotni dawcy panowie - Krzysztof i Damian, a także pan Wojtek, dawca 23 litrów  krwi. Pozostali uczestnicy to przedstawiciele blisko 800 Parafian, potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Nie zabrakło kibiców, którzy dopingowali zawodników, wśród nich pań z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. 


Zapraszamy na fb stronę biegu TUTAJ
oraz 
do obejrzenia transmisji on-line TUTAJ.
Początek  o godz. 15.30. 

RELACJĘ Z LEŚNEJ znajdziecie TUTAJ


sobota, 13 czerwca 2020

Wschód Słońca tuż po burzy...

Dzisiaj po godz. 3.30 nad ranem, przeszła krótka, ale gwałtowna burza z intensywnym opadem deszczu. Tuż po jej ustąpieniu, byliśmy świadkami wyjątkowo malowniczego wschodu Słońca.
Zresztą sami zobaczcie... 

FILMIK  znajdziecie TUTAJ

WIĘCEJ ZDJĘĆ znajdziecie TUTAJ - KLIKNIJ




czwartek, 11 czerwca 2020

Boże Ciało 2020...

W dniu dzisiejszym obchodzimy w Kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało jest to święto ruchome, ale zawsze wypada w czwartek.  Ten dzień nie jest przypadkowy. Według Kościoła Rzymskokatolickiego to właśnie w czwartek odbyła się Ostatnia Wieczerza, podczas której Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii.
Boże Ciało obchodzimy 60 dni po Wielkanocy, pomiędzy 21 maja a 24 czerwca.

W związku z epidemią, kształt obchodów tegorocznej uroczystości Bożego Ciała uzależniony był od poszczególnych diecezji. Na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej biskup Roman Pindel ustalił, że nie odbędą się uliczne procesje, a tylko przejdą wokół kościoła.

W parafii św. Bartłomieja  w Lipowej o godz. 9.30 rozpoczęła się uroczysta msza święta.

W nabożeństwie wzięły udział grupy parafialne, strażacy, członkinie KGW oraz mieszkańcy.

Tuż po mszy rozpoczęła się procesja wokół świątyni, a nie jak co roku ulicami Lipowej. Wcześniej proboszcz przypomniał o obowiązujących zasadach i zakrywaniu nosa i ust. 

Na czele procesji szli ministranci i lektorzy.

 Następnie przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipowej. 

Kolejno członkinie oazy, gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz panie z grupy Żywego Różańca.

W procesji najmłodsze parafianki sypały kwiaty, a mali parafianie dzwonili dzwoneczkami. 

Pod baldachimem Najświętszy Sakrament prezentował ks. proboszcz Jan Kudłacik.

W procesji Bożego Ciała udział wzięły całe rodziny.


WIĘCEJ ZDJĘĆ z procesji znajdziecie TUTAJ - KLIKNIJ


A tak było w pozostałych parafiach naszej gminy:

⇒ Boże Ciało w Parafii św. Michała Archanioła w Leśnej -

oraz 

⇒ Boże Ciało w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Ostrem Twardorzeczce -