środa, 30 września 2020

Sprawa czerwonego volvo wyjaśniona. Chodziło o zdjęcia autobusu...

 Wracamy do głośnej sprawy z zeszłego tygodnia. W czwartek, 24 września otrzymaliśmy niepokojącą wiadomość od naszej czytelniczki z prośbą o udostępnienie. Mieszkanka poinformowała nas o nietypowym  zachowaniu mężczyzn poruszających się samochodem marki volvo. Jak twierdziła, pojazd jeździł za autobusem szkolnym, na trasie szkoła w Lipowej - szkoła w Twardorzeczce oraz w Brzezinach.  W owym samochodzie siedziało czterech mężczyzn, obserwowali dzieci i robili zdjęcia. Poniżej screen wiadomości.

 

W komentarzach pod postem zawrzało. Również nasza skrzynka zrobiła się czerwona od Waszych wiadomości. Zgłosiło się wielu rodziców, którzy potwierdzili obecność czerwonego samochodu, a także robienie zdjęć przez wspomnianych mężczyzn. Samochód pojawił się także w okolicy Lipowej Podlas oraz w innych częściach Żywiecczyzny. 

O całej sytuacji powiadomiony został wójt gminy Lipowa Jan Góra oraz  dyrektorzy szkół, którzy podziękowali rodzicom za szybką reakcję i poinformowanie o zaistniałym fakcie. 

Równocześnie dyr. ZSP w Lipowej Janusz Caputa i dyr. ZSP w Twardorzeczce Piotr Tlałka zaapelowali: 

- Bądźmy czujni i każdorazowo takie niepokojące sytuacje zgłaszajmy NIEZWŁOCZNIE odpowiednim służbom.

Oczywiście o całej sytuacji poinformowana została policja.

 Brak opisu.

W dniu dzisiejszym (30 września), skontaktował się z nami jeden z mężczyzn ze wspomnianego volvo oświadczając, że fotografowany był autobus, a nie dzieci nim jadące. Jak czytamy w mailu informacje godzą w ich dobre imię, a z ich strony nie było złych zamiarów oraz tu cytat: "brak podstawy prawnej do podejmowania wobec nas jakichkolwiek czynności, pisząc infantylnie nie zrobiliśmy nic złego i nie ma powodu, dla którego mielibyśmy być w centrum uwagi lokalnej społeczności, głównie w kwestiach, jak można przeczytać w komentarzach, poszukiwań nas czy wymierzaniu sprawiedliwości przez tę społeczność, a nie przez wymiar sprawiedliwości".

Panowie czują, że "kolejne wyjazdy niosą za sobą duże ryzyko eskalacji wymierzonej w nas nienawiści, dlatego do czasu wyjaśnienia sprawy obawiamy się poruszać tym samochodem".

Jak czytamy na stronie Radio Bielsko: "Podniesiony przez rodziców alarm okazał się zupełnie zbędny. Turyści, którzy przybyli w te okolicy z Warszawy, to autentyczni i zupełnie niegroźni pasjonaci motoryzacji. Fakt ten potwierdził m.in. Komisariat Policji Warszawa Białołęka, którego dzielnicowy prowadził już podobną sprawę mieszkańca swojego rewiru. Młodzi ludzie prowadzą m.in. bloga poświęconego starym autobusom i fotografują je w całej Europie.

Sprawę dokładnie zbadali i potwierdzili też funkcjonariusze żywieckiej komendy. Żadnego zagrożenia dla dzieci nie było. Dziękując za sygnały proszą, aby starać się zachować w tego typu przypadkach spokój. Niejednokrotnie już okazało się, że czyjeś niewinne intencje zostały błędnie odczytane a podniesiony alarm nakręcał niepotrzebną spiralę hejtu."

Lepsza nadwrażliwość, niż znieczulica i obojętność.

Czy aby na pewno podniesiony alarm był zupełnie zbędny? W czasach, kiedy jest tyle porwań dzieci, które w wielu przypadkach giną bez śladu, a wokół nas widzimy nietypowe zachowania, mamy siedzieć cicho i zachować spokój? 

W tym przypadku, jak twierdzą panowie chodziło tylko o zdjęcia starego autobusu. 

Jednak zawsze cel mógł być inny, i co wtedy? Jeśli nikt by nie zareagował, pierwsze co pojawiły by się pytania "A gdzie byli rodzice? Dlaczego nikt nic nie zauważył?"

Rodziców zastanawia, dlaczego młodzi pasjonaci nie udali się do dyrekcji szkół  i nie poinformowali o chęci robienia zdjęć, np. na parkingu szkolnym - pustego autobusu, bez dzieci.  Wszak jeżdżenie za autobusem szkolnym i robienie zdjęć pojazdowi, którym podróżują dzieci, nie należy do powszechnych sytuacji. Takie zdarzenie budzi zainteresowanie i nic dziwnego, że mieszkańcy poczuli niepokój.

Czujność rodziców, jak i reakcje dyrektorów szkół zasługują na pochwałę. 

Sami jesteśmy rodzicami i uważamy podobnie, jak mieszkańcy, że zawsze powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte, szczególnie jeśli chodzi o dobro dzieci. 

Oczywiście miłośnikom fotografowania życzymy owocnej pracy i pięknych ujęć. Jednak Drodzy Panowie, na przyszłość, fakt fotografowania autobusu, szczególnie takiego, którym przewożone są dzieci, warto zgłosić odpowiednim organom. Właśnie po to, aby nie było ponownie sytuacji, w której rodzice martwią się o swoje pociechy. 



ŹRÓDŁO:

info oraz zdjęcia otrzymaliśmy od naszej czytelniczki

foto autobusu - fb archiwum ZSP w Lipowej

info - Radio Bielsko

niedziela, 13 września 2020

Odpust w Lipowej i jubileusz 25-lecia kapłaństwa...

W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w Parafii św. Bartłomieja w Lipowej odbyła się UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA KU CZCI PATRONA.

Święto parafii to wyjątkowe wydarzenie dla całej wspólnoty. Tego dnia, każdy kto pobożnie uczestniczy we Mszy św., jest po spowiedzi, przyjmie Komunię św., odmówi nakazane modlitwy oraz wykluczy przywiązanie do grzechu, może zyskać odpust zupełny czyli darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy.

Tegoroczna uroczystość połączona została z 25-leciem kapłaństwa ks. Piotra Jaska FDP. 

Kapłan pochodzi z Lipowej, w 1987r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Orionistów, w 1995r. ukończył seminarium w Zduńskiej Woli i przyjął święcenia kapłańskie. Ksiądz jest zwycięzcą plebiscytu Człowiek Roku 2017 w powiecie zduńskowolskim w dziedzinie “Działalność społeczna i charytatywna”. Orionista pracuje w parafii św. Antoniego w Zduńskiej Woli z dziećmi i młodzieżą podejmując ogrom działań na ich rzecz w ramach projektu TRAMPOLINA.

O podniosłym charakterze uroczystości świadczyły wywieszone flagi, pięknie przystrojona świeżymi kwiatami świątynia oraz jubileuszowa dekoracja. 

Msza Święta rozpoczęła się  o godz. 11.30.

 Proboszcz Parafii ks. Jan Kudłacik powitał wiernych oraz liczne grono księży, w tym gościa honorowego.

Życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu złożyli w imieniu wszystkich parafian Jadwiga i Kazimierz Jakubcowie,  w imieniu mieszkańców Podlasu Dorota Kupska i Czesław Miklusiak. Kwiaty wręczyli także przedstawiciele dzieci i młodzieży.

We Mszy Świętej udział wziął przełożony Polskiej Prowincji Księży Orionistów ks. dr Krzysztof Miś FDP, a homilię odpustową wygłosił ks. Mariusz Chmielewski FDP ze Zduńskiej Woli. W uroczystości wzięło też udział liczne grono księży orionistów z Malborka,  Wołomina, Warszawy, Międzybrodzia Bialskiego i Zduńskiej Woli. 

Po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Na jej czele szli lektorzy i ministranci. Tuż za nimi delegacja strażaków z OSP Lipowa.

Kolejno przedstawicielki Oazy i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. 

Następnie dzieci pierwszokomunijne oraz młodzi parafianie.

Najmłodsze parafianki sypały kwiaty.

Procesję z Najświętszym Sakramentem poprowadził jubilat, ks.Piotr Jasek FDP. 

W procesji udział wzięli także zaproszeni księża. 

Jak widać na załączonych fotografiach, uroczystość odpustowa to święto całej parafii...

Po Sumie, czas na zakupowe szaleństwo.  

Stragany z zabawkami i słodkościami, to nieodzowny element odpustu.

 Na pewno to znacie... "Mamooo! Tatooo! Proszę kup mi..." , do tego błagalny wzrok dziecka i tak oto kolejna "wyjątkowa, jedyna i wymarzona" zabawka ląduje w rączkach naszej pociechy...

Zdecydowanie, tego miejsca nie sposób ominąć bez jakiegokolwiek zakupu...

Po odwiedzeniu wszystkich kramów, czas na rodzinne spotkania przy wspólnym obiedzie. Do  mieszkańców przyjeżdżają najbliżsi, aby razem świętować ten radosny dzień. To piękny zwyczaj, który zachował się w większości domów.

WIĘCEJ ZDJĘĆ z  uroczystości w Lipowej, jak zawsze w GALERII - KLIKNIJ


środa, 2 września 2020

Zapraszamy do konkursu... Las za łąkę!

 Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej wraz z Gminą Lipowa serdecznie zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym. 

Wystarczy wykonać zdjęcie łąki kwietnej w naszej gminie lub swoim ogrodzie 

i wysłać na e-maila: bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl  

W treści maila wpisać swoje imię i nazwisko oraz miejsce, gdzie została wykonana fotografia.

 Termin nadsyłania prac mija w sobotę, 5 września.

Spośród prac wybrane zostaną najpiękniejsze zdjęcia, a ich wykonawcy nagrodzeni zostaną  profesjonalnymi warsztatami "Las w słoiku".

Warsztaty odbędą się w czwartek, 10 września w godzinach popołudniowo-wieczornych. Stworzone kompozycje każdy zabierze do domu, aby móc obcować z naturą na co dzień.

Z nadesłanych zdjęć wykonana zostanie wystawa, która towarzyszyć będzie warsztatom.

Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych.

Sponsorem konkursu jest Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu



Dożynki i 65-lecie KGW w Lipowej...

 W sobotę, 15 sierpnia  obchodziliśmy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny... popularnie zwanej Matki Bożej Zielnej.

To patronka ziemi i bujnej roślinności, która ma w opiece plony, cały dorobek rolników, a także strzeże naszego domostwa.

Tego dnia, przynosimy do kościoła bukiety i wianki z polnych kwiatów, zbóż i ziół.

Poświęcone, mają nam zapewnić owocne zbiory w następnym roku.  
Święto w całym kraju obchodzone jest bardzo uroczyście.

Tegoroczne Święto Plonów połączone było z jubileuszem 65-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Lipowej.  

Przed kościołem św. Bartłomieja w Lipowej czekały stoły z Kronikami KGW Lipowa.

Gospodynie przygotowały chleb i wieniec dożynkowy...

... a we wnętrzu świątyni, piękną dekorację dożynkową. 

Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się o godz. 11.30.

Nabożeństwo poprowadził ks. proboszcz Jan Kudłacik oraz ks. wikary Paweł Rojczyk. 

W Nabożeństwie uczestniczyły członkinie KGW, druhowie z OSP Lipowa, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy.

W trakcie Eucharystii, kapłan poświęcił przyniesione dary i bukiety z polnych kwiatów. 

Po Mszy czas na pamiątkowe zdjęcia.

Dalsze uroczystości odbyły się w odnowionej sali OSP Lipowa.  Niestety ze względu na panującą sytuację związaną z koronawirusem, obchody nie były tak uroczyste, jak zaplanowano. 
Na sali zgromadzili się nieliczni goście. Oprócz gospodyń, swoją obecnością zaszczycili: radna powiatowa Jadwiga Jakubiec, wójt gminy Lipowa Jan Góra, przewodniczący rady gminy Andrzej Binda, sołtys Lipowej Jan Sołtysik i radny Czesław Miklusiak.

Stoły oddalone były od siebie, przy każdym siedziały po trzy osoby. Wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa. 

 Przewodnicząca KGW Lipowa Halina Piecuch przywitała przybyłych gości, a w szczególności najstarszą członkinię koła Annę Wisłę.
 Z kolei wójtowi Janowi Górze wręczyła dożynkowy chleb.

Następnie głos zabrał włodarz gminy Jan Góra, radna powiatowa Jadwiga Jakubiec i sołtys Lipowej Jan Sołtysik.
Goście pogratulowali jubileuszu i podziękowali za działania podejmowane na rzecz integracji społecznej oraz wielki wkład w kultywowanie tradycji. 

Złożyli także życzenia dalszych sukcesów i realizacji zamierzonych celów oraz wręczyli listy gratulacyjne na ręce przewodniczącej Koła. Do życzeń dołączył także przewodniczący rady gminy Andrzej Binda, wręczając kwiaty pani Halinie. 

Po oficjalnym rozpoczęciu, na gości czekał przepyszny poczęstunek, przygotowany przez prawdziwe mistrzynie kulinarnych smaków. 

Jak jubileusz, to i oczywiście tort.

 Jak widać na załączonym obrazku, aparaty poszły w ruch i zachwytom nie było końca.  Jak się okazało, tort był nie tylko piękny, ale i bardzo smaczny.

Pora na szampana i głośne odśpiewanie "100 lat" dla szanownych jubilatek.  

Przez cały czas na ekranie wyświetlane były zdjęcia z wydarzeń, w których uczestniczyły gospodynie. Tutaj musimy Wam się pochwalić, że sporo zdjęć było naszego autorstwa, z czego jesteśmy bardzo dumni. KGW dokumentujemy już od 7 lat, co pozwoliło stworzyć pokaźną galerię zdjęć oraz artykułów. To piękna pamiątka dla naszych gospodyń, całej społeczności i kolejnych pokoleń. Cieszymy się, że w pewien sposób możemy uczestniczyć w uwiecznianiu historii Koła.

Podczas sobotniego spotkania goście mogli obejrzeć także Kronikę KGW Lipowa, która przez okres 65 lat doczekała się bogatej kolekcji zdjęć, artykułów i ciekawych opisów. W kronice odnotowane zostały ciekawe szczegóły związane z historią i tradycją Koła.

HISTORIA KGW LIPOWA

Koło Gospodyń Wiejskich w Lipowej  zostało założone w 1955r. z inicjatywy jego pierwszej przewodniczącej - Janiny Wieczorek. Koło Gospodyń, którego siedzibą został budynek "U Ziutka" zrzeszało w chwili założenia 38 gospodyń, a reprezentował je zarząd w składzie: Janina Wieczorek - przewodnicząca, Karolina Goryl - sekretarz, Franciszka Turczak - skarbnik. Kolejno przewodniczącymi były panie: Karolina Goryl w latach 1957-1959, Aniela Wojtusiak 1960, Emilia Biegun 1961, Aniela Dudys 1962 - 1973, Maria Moroń 1974, 
Maria Dudys 1975-1979, Maria Jasek 1980-1992.
 Nieustannie od 1993r. funkcję przewodniczącej KGW w Lipowej 
pełni Halina Piecuch. 

Członkinie koła w ramach podejmowanych zobowiązań i czynów społecznych brały udział przy budowie lokalnych dróg, budowie gminy, ośrodka zdrowia, rozbudowie szkoły oraz remizy OSP, która stała się siedzibą Koła Gospodyń. Członkinie brały również udział we wszystkich lokalnych imprezach organizowanych przez władze Gminy oraz urządzały wieczorki taneczne.  Za pracę społeczną w kole gospodyń w 1978 roku, Maria Dudys i Emilia Dudys zostały odznaczone Brązowym Krzyżem Zasług. Koło prowadziło zespołową uprawę gruntów rolnych. W 1978 roku za sprzedaną kapustę, zakupiono stroje dla członkiń koła oraz wyposażono kuchnię.

KGW Lipowa organizowało wiele wycieczek krajoznawczo – turystycznych, między innymi do Krakowa, Chorzowa, Oświęcimia, Warszawy, Zakopanego...
Również nie zapominały o organizacji kursów gotowania, szycia kołder, hafciarstwa, szydełkowania, krawiectwa, bibułkarstwa, wykonywania palm wielkanocnych oraz różnych technik malowania jaj wielkanocnych. 
KGW Lipowa nieustannie działa na wysokich obrotach...
Obecnie Koło liczy 36 członkiń - 21 kobiet czynnie uczestniczących i 15 kobiet biernych.
Spotkania odbywają się w sali OSP Lipowa.
Panie zrzeszone w Kole kultywują tradycje wiejskie, czynnie uczestniczą we wszystkich uroczystościach gminnych, miejskich i kościelnych. Biorą udział w dożynkach parafialnych, gminnych i diecezjalno-powiatowych, w obchodach Bożego Ciała, czy też odpustu parafialnego.
Członkinie Koła również co roku biorą czynny udział w uroczystościach patriotycznych na terenie gminy Lipowa - Obchody 3 Maja, Święto Niepodległości. Ponadto współorganizują lub są uczestniczkami gminnych wydarzeń takich jak: Dni Gminy Lipowa, spotkanie opłatkowe Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan. 
Przesłaniem Koła jest pokazanie, że wspólną pracą można zrobić więcej.
Koło przez cały okres działalność jest bardzo aktywne. Członkinie uczestniczą w licznych konkursach i stale współpracują z sąsiednimi Kołami Gospodyń Wiejskich. Wspólnie współorganizowały imprezy kulturalne takie jak Europejski Dzień Kobiet. Na zaproszenie telewizji, brały udział w programie promując naszą gminę oraz potrawy regionalne. Koło biorąc udział w spotkaniach regionalnych, odnosząc sukcesy na kulinarnych konkursach w gminie, powiecie i na wyjazdach, np. w Międzyzdrojach, promując przepisy w pozycji książkowej "Śliwkowe Smaki", promując potrawy regionalne na Międzynarodowym Dniu Kultury w Norwegii, zyskuje coraz większe grono sympatyków.
Panie uczestniczą również w warsztatach organizowanych przez lokalne grupy działania, na których doskonalą sztukę wyplatania koszy, tworzą wazony z papierowej wikliny, wytwarzają piękne kwiaty z bibuły oraz palmy wielkanocne, a także uczą się sztuki decoupage.  Dzieła naszych zdolnych gospodyń, mieliśmy okazję podziwiać, własnie podczas sobotniego jubileuszu.
Drogie Członkinie KGW Lipowa!
Prosimy przyjmijcie nasze najserdeczniejsze gratulacje z okazji 65-lecia działalności Waszego Koła. Składamy wyrazy uznania za Waszą pracę, trud, wytrwałość i zaangażowanie. Równocześnie życzymy Wam Drogie Panie dużo zdrowia, pomyślności, twórczych pomysłów, owocnej współpracy z gminą, lokalnymi grupami działania, a także koleżankami z pozostałych kół. Niech Wasze Koło stale  powiększa się o nowe, młode gospodynie, a praca społeczna na rzecz drugich, dostarcza Paniom wielu satysfakcji. 
Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do galerii, gdzie czeka na Was więcej zdjęć z uroczystości KLIKNIJ