czwartek, 2 maja 2013

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski


 Dziś 2 majaDzień Flagi Rzeczypospolitej. 


Święto to wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. i  obchodzone jest między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. 

Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.
 
W ostatnich latach powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński i jest kontynuowany przez jego następcę, Bronisława Komorowskiego.
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwecji, Finlandii,  Ukrainie, na Litwie, w Meksyku, Argentynie i Chinach.

Do niedawna nie wolno było wywieszać flag w inne dni niż świąteczne. Zabraniała tego ustawa z 1980 roku. Jednak od kiedy  Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczy się je należną czcią i szacunkiem.

 

U nas do wywieszania flag w oknach czy na budynkach  własnych posesji wiele osób wciąż podchodzi z dystansem.  Niektórzy twierdzą nawet, że święto flagi wymyślono jedynie po to, aby narodowych barw nie trzeba było zdejmować pomiędzy 1 maja a 3 maja. Nieliczne wciąż grono osób chce manifestować w ten sposób swoją miłość do ojczyzny. 

Zatem, wywieśmy flagi !!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)