sobota, 4 maja 2013

Święto StrażakówKto z nas w dzieciństwie nie marzył aby zostać strażakiem czy policjantem ??? Jako dzieci wierzymy, że możemy być kim chcemy. 
 
Spytaliśmy 4-5 letnich przedszkolaków, kim chcieliby zostać w przyszłości ??? Chłopcy odpowiadali : STRAŻAKAMI, policjantami, żołnierzami … Dziewczynki najczęściej wymieniały lekarz, modelka, aktorka, tancerka ... Sporadycznie padały zawody aktor czy astronauta.
Na grupę 20 przedszkolaków zdecydowanie większość była za strażakami :) 

A dlaczego? 
 
Zgodnie stwierdzili, że strażacy są zawsze tam, gdzie ich potrzeba
 
I nie ma co zaprzeczać ! Strażacy wchodzą tam, gdzie inni nie mają odwagi … ratują to, co inni spisali już na 
straty ... często jako pierwsi, zjawiają się na 
miejscu wypadków drogowych … walczą z żywiołami i usuwają ich skutki … 
 
Jak widać to zawód bardzo niebezpieczny. Ale jedno jest pewne, cieszy się ogólnym szacunkiem i zaufaniem społecznym. 
 
Wielu spełnia swoje dziecięce marzenia … Ten wyjątkowy zawód ma do dziś wielu zwolenników, czego dowodem mogą być liczne grupy zawodowe i ochotnicze straże pożarne. 
 
4 maja wspomina się też w Kościele katolickim Świętego Floriana, patrona strażaków. 
 
Dzisiejszy dzień poświęcony jest wszystkim strażakom, w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek oraz tym,co nie wrócili już z akcji.

Święto zainicjował austalijski strażak z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych  kolegów - strażaków, dnia 2 grudnia 1998 roku.
 
 
Jako wyraz szacunku dla poległych strażaków i wsparcie dla ich rodzin przyjęto sobie za symbol i znak rozpoznawczy czerwono-niebieską wstążką.

W Polsce od 2003r. Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 
 W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.


JAK ZOSTAĆ STRAŻAKIEM ??? 
 
Jeśli chcesz zajmować się pożarnictwem zawodowo, rozpocznij edukację w jednej ze szkół pożarnictwa. W Polsce działają szkoły policealne dla aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Częstochowie i w Krakowie. Umożliwiają one zdobycie tytułu technika pożarnictwa, a po ukończeniu ich i zdobyciu wakatu będziesz mógł, mogła brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych bez dodatkowego przeszkolenia.
Jedyna uczelnia wyższa kształcąca strażaków to Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie. Osoby z wyższym wykształceniem pożarniczym rozpoczną służbę w PSP już ze stopniem oficerskim.
Zawodowym strażakiem możesz zostać także bez wykształcenia w tym kierunku. Podstawowe warunki to polskie obywatelstwo, niekaralność, matura oraz odpowiednia kondycja fizyczna i zdrowotna, a także odpowiednie uwarunkowania psychiczne. Dodatkowymi atutami, które mogą pomóc w otrzymaniu wakatu w PSP to prawo jazdy kat. B i C, uprawnienia ratownika medycznego, płetwonurka, czy też wcześniejsza, udokumentowana służba w Ochotniczej Straży Pożarnej. Preferowani są kandydaci poniżej 30 roku życia, bowiem mają oni najlepsze predyspozycje fizyczne do wykonywania tego zawodu.

Swoich sił możesz spróbować już dziś przystępując do Ochotniczej Straży Pożarnej. Główne kryterium to dobry stan zdrowia, świetna kondycja fizyczna i skończone 18 lat.
Jeśli nie osiągnąłeś -łaś pełnoletności a marzysz o zawodzie strażaka, czeka na Ciebie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Tutaj będziesz potrzebował zgody rodziców i najważniejsze, musisz mieć ukończone 12 lat.

W gminie Lipowa działają następujące jednostki Ochotniczej Straży pożarnej:

OSP Lipowa kliknij
OSP Ostre kliknij
OSP Słotwina kliknij
OSP Sienna kliknij
OSP Leśna kliknij


 
Z okazji Dnia Strażaka, 
wszystkim zawodowcom i ochotnikom 
życzymy dużo zdrowia, siły, wytrwałości oraz szczęśliwych powrotów z akcji :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)