Wiosna to taki czas, kiedy przyroda się raduje. Na naszych oczach budzi się do życia a w tym roku wyjątkowo szybko zmienia wokół nas.
I my jesteśmy jacyś weselsi. Przeżywamy pierwsze miłości, częściej się uśmiechamy, optymistyczniej patrzymy na świat.
Ale nie ma co ukrywać, wiosna to również najpracowitsza pora roku dla każdego ogrodnika. W tym czasie zakwitają drzewa owocowe, krzewy i większość roślin cebulowych. Za sobą mamy już tzw. "zimnych ogrodników" więc teoretycznie przymrozków już się nie powinniśmy spodziewać. Teraz spokojnie możemy już posadzić sadzonki roślinek wrażliwych na chłody. W maju kontynuujemy wiosenne porządki, wysiew nasion oraz zajmujemy się trawnikiem. Oto kilka porad co robimy w maju.
ZABIEGI PIELĘGNACYJNE:
W maju przeprowadzamy prace porządkowe i zabiegi pielęgnacyjne
takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych wcześnie kwitnących, nawożenie gleby,
zwalczanie szkodników i chwastów.
Ozdobnym krzewom i iglakom pomagamy przez nawożenie preparatami
specjalnie dla nich przygotowanymi. Usuwamy zwiędłe kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych, takich jak: hiacynty, narcyzy, krokusy.
CIĘCIE:
przycinamy krzewy, które kwitły przed wypuszczeniem liści, czyli forsycje, wierzby, wczesne tawuły.Skracamy też pędy różom tnąc je na wysokości 30-40 cm.
SADZENIE:
maj to najlepsza pora na sadzenie iglaków oraz azalii i rododendronów. To idealny czas na rośliny balkonowe, takie jak pelargonie, petunie czy werbeny. Wysadza się również bulwy i cebulki kwiatów letnich: dalie, mieczyki, tygrysówki pawie, begonie.
SIEWY:
można wysiać do gruntu aksamitki, maciejki, nagietki i inne rośliny szybko rosnące. Również nie zapominajmy o nasionach warzyw, takich jak fasola, groszek, rzodkiewka, dynia, cukinia.
Maj to odpowiednia pora na zakładanie trawnika lub łąki kwietnej. Jeśli posiadamy już trawnik kosimy go przynajmniej raz w tygodniu i nawozimy raz na miesiąc. Trawa będzie wtedy gęsta i soczyście zielona. Podczas suchych i ciepłych dni murawę trzeba podlewać. Najlepiej to robić wczesnym rankiem, gdy nie jest jeszcze nagrzana i woda nie paruje od razu.
W maju można też założyć ogródek ziołowy dla własnych potrzeb. Nie ma to jak bazylia, szałwia, melisa, lubczyk z własnego ogródka.
W tym miesiącu jest też odpowiedni czas na zakładanie oczka wodnego.Najlepiej umieścić go w pewnej odległości od drzew, aby nie wpadały do
wody liście czy igły. Zbiornik nie powinien być też nadmiernie
nasłoneczniony by woda zbyt szybko nie odparowywała i nie namnażały się
glony. Jeżeli chcemy w zbiorniku wodnym hodować ryby, głębokość powinna
wynosić przynajmniej metr. W innym przypadku ryby mogą zimą zamarznąć.
Jeżeli zależy nam tylko na roślinach to wystarczy głębokość 40 cm.
Wokoło oczka warto posadzić roślinność bagienną i strefy wilgotnej łąki a
w zbiorniku umieścić rośliny pływające i o korzeniach znajdujących się
na dnie takich jak np.lilia wodna.
W czasie prac w ogrodzie
nie zapominajmy
o chwilach relaksu i zostawmy
sobie trochę czasu
na podziwianie rozkwitającej przyrody.
Miłego popołudnia Kochani :))
***
A po całym dniu pracy nacieszmy oko pięknym widokiem ...
takie zachody słońca tylko u nas ... :))
***
A po całym dniu pracy nacieszmy oko pięknym widokiem ...
takie zachody słońca tylko u nas ... :))
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.
Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)