czwartek, 23 maja 2013

Twardorzeczka

Dziś pragniemy  przedstawić  Twardorzeczkę, koleją malowniczą miejscowość naszej gminy. 

Twardorzeczka położona jest w południowo- zachodniej części Kotliny Żywieckiej, u stóp Beskidu Śląskiego. Wieś mieści się w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Lipowa. 
Większość zabudowy rozłożona jest wzdłuż  doliny, w której płynie potok Twardorzeczka.
W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego. 


Podstawowe informacje:

kod pocztowy
 34-300
  nr kierunkowy
 (+ 48) 33 
  tablice rejestracyjne
 SZY
 
pow.: 
 234 ha *
  liczba ludności:  
1321 * 
 


NAZWA
Twardorzeczka  swoją nazwę  zawdzięcza najprawdopodobniej rzece, która płynie przez wieś. Andrzej Komoniecki w swoim „Dziejopisie Żywieckim”, pisząc o rzekach odnotował: „Dziesiąta leśna, a ta bierze początek od gronia Twardorzeczki nazwanego, a bieży przez wieś Leśną nas Zabłociem do Soły, od której niedaleko Rybne i Glinne z pól radziechowskich pochodzą. Potok który wpadł do Leśnianki także nazwano Twardorzeczką, najprawdopodobniej dlatego, że po skalnym, twardym podłożu płynął". 

HISTORIA

 Twardorzeczka  jest jedną z najmłodszych wsi całej Żywiecczyzny. Jako samodzielna gromada powstała z przysiółka sąsiednich Radziechów dopiero w 1948r.  Pierwszymi jej mieszkańcami, którzy zapoczątkowali proces osadzenia się w tym rejonie byli górale zajmujący się wypasem owiec. Stopniowo schodzili oni z wyższych partii (Ostre), niżej budując domy i zakładając pierwsze gospodarstwa.


 Analizując nieliczne źródła historyczne można wywnioskować, że w połowie XVIII wieku przysiółek jeszcze nie istniał. Hieronim Wożniak w pracy „Radziechowy. Monografia wsi” pisze: " Wzdłuż potoku Twardorzeczka, na odcinku kilku kilometrów, powstał stosunkowo młody przysiółek Radziechów – Twardorzeczka. Po drugiej wojnie światowej mieszkańcy tego przysiółka ze względu na znaczną odległość od macierzystej wsi wystąpił z wnioskiem o utworzenie nowej gromady i czynili starania o jej włączenie do ówczesnej gminy Leśna. O przekształceniu przysiółka Twardorzeczka w samodzielną gromadę zdecydowano na sesji Rady Zabłocia w dniu 29 stycznia 1948 r. W tym czasie wieś liczyła 123 osady, a zamieszkiwało ja 856 osób. Ostatecznie sprawę samodzielności tego przysiółka przypieczętowała uchwała z 6 listopada 1950 r.
W roku 1954 część przysiółka Twardorzeczka położona po północnej stronie drogi głównej, przebiegającej przez przysiółek, przekształcona została w obrębie wsi i włączona do gromady Leśna. Jednak w dalszym ciągu połowa wsi należała do Gminy Radziechowy. 
Dzięki działaniom mieszkańców w połowie lat osiemdziesiątych XX w. cała wieś znalazła się w obrębie Gminy Lipowa. 
 
W latach 1992- 1993 przeprowadzono gazyfikację, a w latach 1994-1995 telefonizację wsi. 
 
Do niedawna wizerunek Twardorzeczki tworzyły nieliczne drewniane domki usytuowane w rejonie skrzyżowania dróg. 
 
Twardorzeczka zmienia się  z roku na rok. Powstaje tutaj dużo domów mieszkalnych, co jest związane z napływem mieszkańców z innych terenów.  Centralnym punktem we wsi jest kompleks szkolny, składający się ze szkoły podstawowej, przedszkola i gimnazjum tu.

 Z Twardorzeczki pochodzi znana wokalistka Monika Brodka. Laureatka III edycji programu telewizyjnego Idol podąża swoją drogą i trzyma się alternatywnego popu. Odniosła sukces w branży muzycznej, jest właścicielką licznych nagród i wyróżnień. 


WIĘCEJ ZDJĘĆ
   * na podstawie danych ze strony UG Lipowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)