piątek, 3 maja 2013

Leśna


Czas na kolejne sołectwo ... tym razem Leśna :))
  

Leśna  to malownicza miejscowość, tuż obok Żywca, wtopiona w Kotlinę Żywiecką u podnóża Skrzycznego. 

Wieś położona jest w województwie śląskim, w powiecie żywieckim,
w gminie Lipowa.
W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.  

Podstawowe informacje:

kod pocztowy:  34-300
nr kierunkowy:  (+ 48) 33
tablice rejestracyjne:  SZY

pow.:  351 ha *
liczba ludności:  2083 * 

 
NAZWA 

Etymologię nazwy wsi  wyjaśnia Andrzej Komoniecki w swoim dziele "Dziejopis żywiecki"  w ten sposób:

 ” Leśna wieś, ta na miejskim gruncie zasadzona jest, gdyż tam na tym miejscu leśni miejscy pola swoje mieli, pilnując lasu naonczas nazwanego Kabatu miejskiego i domy swoje oni sobie najpierw zbudowali, poddawszy się pod farę radziechowską, iż im blisko do kościoła było chodzić niż przez las do miasta, która od leśnych i od Leśnej rzeki nazwana, iż przez las miejski płynęła”


HISTORIA

Źródła historyczne milczą na ten temat dokładnej daty powstania Leśnej. Prawdopodobnie powstała ona po roku 1448 kiedy to książe oświęcimski Przemysław potwierdził prawa miejskie Żywca i nadał miastu przyległe ziemie wraz z lasem Kabat.
Wówczas na terenie dzisiejszej Leśnej osiedlili się pierwsi strażnicy leśni. Urzędnicy z racji swych funkcji kontrolnych, nie cieszyli się wśród miejscowych popularnością. 

W I połowie XVI wieku las miejski Kabat w wyniku intensywnej eksploatacji przestał praktycznie istnieć (Sulimierski F., 1884).
 W 1608 roku według danych z „Dziejopisu Żywieckiego”,  Leśna należała do parafii żywieckiej, chociaż ze względu na odległość do Radziechowów, powinna przynależeć do nich. 

W 1628 roku było w tej wsi 17 zarębników, a w 1712 roku 37, natomiast w 1715 roku zanotowano 17 zagrodników. W roku 1655 cześnik krakowski i zarazem starosta żywiecki Marcin Piegłowski zbudował folwark na gruncie chłopa Urbana Pawlusa. Folwark ten nazwany był Szkołą Urzędniczą. Miał on charakter przejściowy i istniał do 1700 roku (Nowak D., 1996). Po zlikwidowaniu folwarku, w 1703r.  na tych ziemiach powstała wieś Leśna Nowa (Poniedziałek Z., 1980).


WIĘCEJ POSTÓW I ZDJĘĆ Z LEŚNEJ


* na podstawie danych ze strony UG Lipowa

1 komentarz:

  1. Leśna - miejscowość mojej młodości pozdrawiam wszystkich moich szkolnych kolegów z klasy A kolejność alfabetycznie ----- Białek Stefan,Cender Antoni,Duraj Aurelia,Fijak Stanisław,Golasik Zofia,Habdas Czesław,Habdas Krystyna,Handzlik Mieczysław,Kania Maria,Kliś Antoni,Kolasa Maria,Kolasa Zofia,Król Kazimierz,Lalik Wiesław,Legutko Lech,Okrzesik Maria,Piecuch Zofia, Piela Ewa,Zarzecki Jan,Zarzecka Maria,Zieliński Kazimierz,Wisła Kazimierz,Urbańska Krystyna, przepraszam jeżeli kogoś pominąłem!!!

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)