W niedzielę 6 października przy kościele w Leśnej odbyła się akcja oddawania krwi i rejestracji w Banku Szpiku Kostnego.
Najpierw każdy z potencjalnych dawców musiał wypełnić specjalny kwestionariusz, w którym określał swój stan zdrowia, przebyte choroby, stosowane leki itp.
Następnie wizyta u lekarza, który dopuszczał bądź nie potencjalnego dawcę. Należy pamiętać, że zanim przystąpi się do oddania krwi, należy zjeść śniadanie i wypić dużo płynów.
W Leśnej zarejestrowało się 50 potencjalnych dawców, natomiast dopuszczonych zostało 38.
Podczas niedzielnej akcji, można było również zarejestrować się w Banku Szpiku Kostnego .
W Polsce działa wiele fundacji i ośrodków prowadzonych na rzecz chorych na białaczkę i inne choroby krwi, m.in. Fundacja Urszuli Jaworskiej, DKMS, Leukemia czy obecny podczas akcji w Leśnej RCKiK K-ce.
URATUJ KOMUŚ ŻYCIE !
Nie musisz być strażakiem, policjantem czy lekarzem !
Wystarczy, że ofiarujesz swój szpik !
W Polsce co roku, około 12 tys. osób zapada na białaczkę i inne choroby układu krwionośnego.
Nie ma co ukrywać, słowo "NOWOTWÓR" brzmi jak wyrok śmierci. Wiele osób już na wstępie poddaje się, jednak zawsze trzeba mieć nadzieję i walczyć do końca ! Dla osób chorych m.in. na białaczkę, ratunkiem może być przeszczep szpiku kostnego !
Szpik kostny ma krwiotwórcze komórki macierzyste i produkuje wszystkie elementy, które znajdują się w krwi. Pełni więc bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Choć najczęściej mówi się o przeszczepie szpiku, to prawidłowo powinno się mówić o przeszczepieniu komórek krwiotwórczych, gdyż komórki pobrać można ze szpiku kostnego, z krwi obwodowej i krwi pępowinowej.
Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku jest poważną decyzją. Kiedy okaże się, że jesteśmy genetycznym bliźniakiem, dajemy komuś szansę na nowe życie. Jeśli wówczas zrezygnujemy, odbieramy choremu nadzieję. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o rejestracji, dobrze się zastanówmy.
KTO MOŻE BYĆ DAWCĄ ?
Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 50 lat.
JAK ZOSTAJE SIĘ DAWCĄ SZPIKU ?
Kiedy podejmiemy decyzję, aby zostać dawcą musimy przejść poszczególne etapy, które pozwolą dać szansę na nowe życie osobie chorej.
Jednak nie zawsze zarejestrowanie oznacza, że zostanie się dawcą faktycznie. W ciągu 10 lat od rejestracji maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych zostaje dawcą. W ciągu pierwszego roku od daty rejestracji tylko 1% młodych dawców ma szansę na oddanie swojego szpiku.
I Ty możesz podarować komuś szansę na nowe życie. Już dziś możesz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Jak to zrobić ? Odpowiedź znajdziesz w FILMIKU.
Etap pierwszy to rejestracja i pobranie krwi lub śliny do badania:
1. KREW- pobiera się 4 ml krwi z żyły łokciowej ( np. podczas akcji Rejestracji Dawców Szpiku )
2. ŚLINA- pobiera się za pomocą pałeczek . Najprostsza metoda dla dawcy, bez wychodzenia z domu i wizyty u lekarza ! Wystarczy wejść w link do rejestracji i wypełnić formularz (można go zamówić również telefonicznie). Pocztą otrzymamy komplet dokumentów oraz pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej. Pałeczki wraz z podpisanym formularzem należy odesłać pocztą na wskazany adres.
Następne dwa etapy odbywają się już bez naszego udziału- to badanie zgodności cech antygenowych i wniesienie danych do rejestru centralnego.
W przypadku jeśli zostanie stwierdzona zgodność pacjenta i dawcy, w niektórych przypadkach wykonuje się dodatkowe typowe badania.
Jeśli okaże się, że jesteśmy odpowiednim genetycznie dawcą, jest to moment na podjecie ostatecznej decyzji, czy chcemy nim zostać ! W przypadku naszej zgody rozpoczyna się końcowy etap. Przed nami seria badań zdrowotnych, a następnie przeszczep.
Właśnie otrzymaliśmy telefon, że zostaliśmy zakwalifikowani jako dawca. Co wydarzy się dalej? Zapraszamy do obejrzenia FILMIKU !
SPOSOBY POBRANIA KOMÓREK MACIERZYSTYCH
- z krwi obwodowej (przy wykorzystaniu tej metody nie jest potrzebny pobyt w szpitalu ani wykonanie pobrania pod narkozą. Zabieg trwa 3-4 godziny.)
lub
- z kości talerza biodrowego ( a nie jak jest powszechnie uznawane z rdzenia kręgowego. Zabieg odbywa się pod narkozą i konieczny jest 2-3 dniowy pobyt w szpitalu. Pobiera się ok. 5% szpiku, który całkowicie regeneruje się w przeciągu dwóch tygodni.)
Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych od dawcy, uzależniona jest od stanu chorego na białaczkę pacjenta. W miarę możliwości bierze się pod uwagę życzenie dawcy.
TO NIC NIE KOSZTUJE !
W obydwu przypadkach powstałe koszty (dojazd do szpitala, zakwaterowanie itp.) oraz utracone podczas trwania procedury zarobki dawcy, pokrywa dana fundacja, w której jesteśmy zarejestrowani. Zwolnienie lekarskie jest w 100% płatne.
UPRAWNIENIA i PRZYWILEJE dawcy szpiku:
- dawcy szpiku przysługuje tytuł Dawcy Przeszczepu,
- Dawcy Przeszczepu, który oddał szpik więcej niż jeden raz przysługuje tytuł Zasłużony Dawca Przeszczepu.
- dawcom szpiku przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejką z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej,
- Zasłużony Dawca Przeszczepu w razie potrzeby ma prawo do bezpłatnych leków- preparatów żelaza, kwasu foliowego i określonych witamin.
Wszelkie informacje i odpowiedzi na pytania znajdziecie na licznych stronach, m.in.:
DKMS Polska
RCKiK K-ce
Leukemia.pl
Fundacja Urszuli Jaworskiej
PAMIĘTAJ !
I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE !!!
DKMS POLSKA- KLIKNIJ, RCKiK w Katowicach kliknij, Leukemia.pl, Fundacja Urszuli Jaworskiej, internet,
bardzo dobra akcja!
OdpowiedzUsuńŚwietna akcja, trzeba ją wspierać i promować :)
OdpowiedzUsuń