Tydzień temu w Słotwinie było niezwykle uroczyście i radośnie. Otóż swój 70-letni jubileusz miał LKS "Sokół" Słotwina.
W sobotę, 14 lipca o godz. 13.45 spod strażnicy członkowie klubu ruszyli w kierunku kościoła. Towarzyszyła im orkiestra dęta, a także członkinie KGW Słotwina i przedstawiciele OSP Słotwina.
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji klubu, którą poprowadził proboszcz parafii ks. Mieczysław Grabowski oraz pochodzący ze Słotwiny, aktualnie wikary w parafii w Strumieniu ks. Stanisław Binda.
Po Nabożeństwie członkowie klubu oraz zaproszeni goście udali się do strażnicy OSP Słotwina...
Tam czekała odświętnie przystrojona sala i pięknie nakryte stoły... wszystko w barwach klubu :)
Swoja obecnością zaszczycili:
Henryk Pasko z Zarządu Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS Katowice, Dorota i Jerzy Dusik z Komisji Medialnej Śląskiego Związku Piłki Nożnej Katowice, Dariusz Mrowiec - prezes Beskidzkiego Związku Piłki Nożnej Podokręg Żywiec,
a także Jan Góra - wójt gminy Lipowa, Marian Knapek - nadleśniczy Lasów Państwowych Węgierska Górka, Maria Binda-Sapeta - sołtys Słotwiny, Halina Krywult i Piotr Śliwa - radni, ks. Mieczysław Grabowski i ks. Stanisław Binda a także członkinie KGW, przedstawiciele OSP Słotwina, działacze i członkowie klubu oraz zaproszeni goście.
Na początek wprowadzono poczet sztandarowy....
Kolejno głos zabrał prezes LKS "Sokół" Słotwina - Tadeusz Semik, który przywitał wszystkich.
- Szanowni goście, reprezentanci, przedstawiciele związków, stowarzyszeń, organizacji sportowych i społecznych współpracujących z naszym klubem, pełnomocnicy władz samorządowych, drodzy zawodnicy i sympatycy klubu, mieszkańcy Słotwiny, Lipowej, Bugaja, Poddzielca i Podlasu - rozpoczął prezes - Kochana młodzieży, do Was przede wszystkim pragnę skierować to jubileuszowe wystąpienie, ponieważ to Wy kiedyś będziecie decydować o przyszłości, rozwoju i sukcesach naszego klubu. Każda jubileuszowa uroczystość jest okazją do oceny przeszłości, wspomnień o sukcesach i porażkach, ale jest także szansą do tworzenia wizji rozwoju i przyszłych zamierzeń.
Prezes klubu poprosił także o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci założycieli klubu, byłych prezesów, zawodników i działaczy.
Następnie przedstawił HISTORIĘ KLUBU
Ludowy Klub Sportowy „Sokół” w Słotwinie rozpoczął swoją działalność w 1948 r. jako Ludowy Zespół Sportowy "Sokół" w miejscu utworzonego w 1928r. Towarzystwa Gimnastycznego pod tą samą nazwą.
Na zebraniu założycielskim , w ówczesnym budynku "Sokolni" (tam, gdzie obecnie znajduje się basen przeciwpożarowy), grupa młodych zapaleńców wsi Słotwina powołała pierwszy Zarząd Klubu w osobach: Andrzej Caputa, Jan Kielak, Jan Jakubiec, Józef Gruszka, Józef i Wojciech Wojtusiak, Tadeusz Byrdy, Tadeusz Pietraszko i Kazimierz Caputa.
- Z tego grona pozostał z nami tylko Kazimierz Caputa, którego pragniemy serdecznie pozdrowić - powiedział Tadeusz Semik.
25 września 1949r. Ludowy Zespół Sportowy "Sokół" został zarejestrowany w zrzeszeniu LZS.
Powojenne warunki były bardzo trudne, by organizacja mogła istnieć na swoim terenie. Sekcja piłkarska z powodu braku boiska miała ograniczone możliwości, ponieważ przyrządy zgromadzone w "Sokolni" w latach 1935-1938, w czasie okupacji zostały skonfiskowane.
W 1952 roku w działalność zespołu włączyli się: Czesław Byrdy, bracia Julian Stanisław i Jan Jakubiec oraz Eugeniusz Wisła, co skutkowało powołaniem sekcji strzeleckiej i narciarskiej organizujących zawody w tych dyscyplinach.
W 1961r. dzięki przychylności LZS Lipowa zawodnicy ze Słotwiny mogli przystąpić do rozgrywek piłkarskich klasy "C". W 1968r. piłkarze weszli do klasy "B", co spowodowało, że zainteresowanie piłką nożną znacznie wzrosło, a szeregi zawodników i działaczy zasilili nowi członkowie.
W 1970r. po wielu staraniach w gminie, powiecie i Instytucie Zootechniki, przydzielono drużynie teren pod obiekt sportowy.
- W tym miejscu wielkie słowa uznania należą się nieżyjącemu już byłemu prezesowi Mieczysławowi Zuziakowi za ogromny wkład i starania czynione w tej sprawie. - przypomniał Semik - Należy wspomnieć również dyrektora Zakładu Doświadczalnego pana Pasiekę, który swym poparciem przyczynił się do uzyskania działki pod boisko.
1 sierpnia 1971r. nastąpiło uroczyste przekazanie i otwarcie boiska LZS "Sokół" Słotwina. Od tej pory klub mógł rozgrywać mecze na własnym obiekcie a także organizować różnorakie imprezy sportowe i rekreacyjne ku pożytkowi całej społeczności.
Prężnie działający zarząd pod okiem Mieczysława Zuziaka w latach 80-tych zakupił autobus, służący nie tylko do przewozu zawodników na mecze wyjazdowe, ale także do wycieczek turystyczno-krajobrazowych dla mieszkańców.
W drugiej połowie lat 80-tych już za prezesury Jana Jakóbca (zwanego "Lelek") zbudowano na boisku linię energetyczną i w tym czasie powstała myśl o budowie szatni i zaplecza dla klubu. Pozwolenie na budowę Domu Sportowca, klub otrzymał w 1986 r. a dwa lata później dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pracy oraz poświęceniu członków, powstał budynek klubowy i prawdziwe boisko piłkarskie.
W latach 90-tych nastąpiło przekształcenie LZS "Sokół" na LKS "Sokół" w Słotwinie.
W 2003r. prezesem został Tadeusz Semik. Po roku prowadzenia klubu drużyna kolejny raz awansowała do klasy "A".
W latach 2010-2015, kiedy stanowisko prezesa przejął Piotr Śliwa, zmieniły się zasady finansowania sportu, co spowodowało, że wszelkie wymogi i koszty spadły na barki działaczy i zawodników.
Własnymi siłami wyremontowali budynek, wyrównali boisko, a co najważniejsze założyli piłkołapy ułatwiające treningi, rozgrywki oraz różnorakie zawody sportowe. Udało się także załatwić sprawy gruntowo-podatkowe związane z użytkowaniem terenu boiska.
Kiedy w 2015r. Piotr Śliwa został radnym, zrezygnował z funkcji prezesa i aktualnie stanowisko piastuje Tadeusz Semik. Prace w klubie trwają... Udało się zrobić ogrodzenie boiska, zamontowano natrysk w odremontowanej przez działaczy łazience, wymieniono okna na piętrze budynku, wykonano elewację na budynku klubu oraz boksy dla gości i gospodarzy.
Drużyna piłkarska osiąga wyniki, co dobrze rokuje na przyszłość, a ławka rezerwowych nabiera chętnych do gry.
- Dzisiejszy jubileusz obchodzimy dzięki staraniom obecnego zarządu i działaczy klubu. Jest to dla nas kolejny raz wielkie wyzwanie (...) jesteśmy przekonani, że dalsza działalność naszego klubu nie spocznie na tym jubileuszu i będzie nadal rozwijać z jeszcze lepszymi efektami. - stwierdził z nadzieją Semik.
Prowadzenie klubu wymaga znacznych środków finansowych, które klub pozyskuje głównie od sponsorów, którymi są zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Pomoc otrzymują również od Urzędu Gminy Lipowa.
- Dziękuję wszystkim sponsorom, wszystkim osobom wymienionym, ale i tym których nazwiska tutaj nie padły. Zostaniecie na zawsze w naszej pamięci... - powiedział na koniec prezes.
Kolejno w barwnych ludowych strojach wystąpiły członkinie KGW Słotwina, które zaprezentowały wesołe przyśpiewki o członkach LKS i zaproszonych gościach.
W trakcie uroczystości głos zabrał także wójt gminy Lipowa Jan Góra, który pogratulował klubowi jubileuszu i życzył kolejnych lat sukcesu.
Pora na ODZNACZENIA, MEDALE, TYTUŁY
W dowód uznania za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania kultury fizycznej i i turystyki w środowisku wiejskim nadano Klubowi Złotą Odznakę Honorową.
Wręczono także honorowe oznaki od Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS.
Zasłużonym działaczom przyznano Brązowe, Srebrne i Złote Odznaki Honorowe Śl. ZPN.
Przyznano także odznaczenia honorowe oraz medale za zasługi w rozwoju piłki nożnej od Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Wręczono także puchar okolicznościowy od zarządu BOZPN oraz Zarządu Podokręgu Bielsko-Biała.
Pamiętano także o "Medalach Pamiątkowych za zasługi i pomoc dla klubu", które wręczono wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do rozwoju klubu.
Po części oficjalnej, na wszystkich czekał uroczysty obiad. W kuchni wszyscy pod okiem szefowej Anny Paciorek uwijali się jak w ukropie, aby tylko zdążyć z posiłkiem i zaspokoić gusta gości.
Jak zawsze wszystko było smaczne i błyskawicznie znikało z talerzy.
A po obiedzie - przy kawie, herbacie i domowym cieście wszyscy miło spędzili czas. Spotkanie było okazją do rozmowy, wspomnień, a także do podyskutowania o nadziejach związanych z przyszłością klubu. I tak w atmosferze radości, tańca i wspólnych pogawędek minął pierwszy dzień jubileuszu.
A po obiedzie - przy kawie, herbacie i domowym cieście wszyscy miło spędzili czas. Spotkanie było okazją do rozmowy, wspomnień, a także do podyskutowania o nadziejach związanych z przyszłością klubu. I tak w atmosferze radości, tańca i wspólnych pogawędek minął pierwszy dzień jubileuszu.
Kolejnego dnia, w niedzielę 15 lipca świętowanie przeniosło się na boisko LKS Sokół. Tutaj zabawa rozpoczęła się o godz. 13.00.
Na początek odbyły się rozgrywki piłkarskie.
Na boisku zebrało się spore grono miłośników klubu. Kibice głośno dopingowali swoim ulubionym zespołom.
Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych fotek...
Organizatorzy pamiętali także o najmłodszych uczestnikach festynu, którzy z całą pewnością miło spędzili czas.
Czekała trampolina i dmuchana zjeżdżalnia z uwielbianymi przez dzieci Minionkami. Jak się domyślacie odbywały się tutaj prawdziwe akrobacje.
Na boisku zebrało się spore grono miłośników klubu. Kibice głośno dopingowali swoim ulubionym zespołom.
Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych fotek...
Organizatorzy pamiętali także o najmłodszych uczestnikach festynu, którzy z całą pewnością miło spędzili czas.
Czekała trampolina i dmuchana zjeżdżalnia z uwielbianymi przez dzieci Minionkami. Jak się domyślacie odbywały się tutaj prawdziwe akrobacje.
Z całą pewnością dzieci mogły dać upust swojej energii i zrealizować swoje pomysły w technice skoków i pokonywaniu trasy.
Tego dnia odbył się finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Z tej okazji zorganizowano Strefę Kibica, w której atmosfera była wyjątkowo gorąca. W finale znalazła się Francja i Chorwacja. W Słotwinie większość kibiców była za Chorwacją... stąd zwycięstwo Francji nie wywołało entuzjazmu wśród kibiców. Niemniej wspólne oglądanie finału było wyjątkowo głośne i
emocjonujące.
Podczas festynu nie zabrakło gorących kiełbasek, zimnych napojów, a także uwielbianego przez dzieci popcornu i waty cukrowej.
I tak jubileusz LKS "Sokół" Słotwina za nami.
Dopisała pogoda, goście, a także atmosfera.
To były niezapomniane obchody, które pozostaną w pamięci wszystkich na bardzo, bardzo długo.
Drodzy Zawodnicy i Działacze!
Drogi Zarządzie !
Gratulujemy Wam pięknego Jubileuszu i wyjątkowych obchodów.
Podziwiamy Wasze zaangażowanie i wielkie serce włożone w pracę na rzecz Klubu.
Niech kolejne lata obfitują we wspaniałe sukcesy, talenty sportowe, hojnych darczyńców i sympatyków sportu.
A teraz zapraszamy wszystkich do GALERII,
gdzie czekają na Was zdjęcia
z Jubileuszu LKS Sokół Słotwina KLIKNIJ
emocjonujące.
Podczas festynu nie zabrakło gorących kiełbasek, zimnych napojów, a także uwielbianego przez dzieci popcornu i waty cukrowej.
I tak jubileusz LKS "Sokół" Słotwina za nami.
Dopisała pogoda, goście, a także atmosfera.
To były niezapomniane obchody, które pozostaną w pamięci wszystkich na bardzo, bardzo długo.
Drodzy Zawodnicy i Działacze!
Drogi Zarządzie !
Gratulujemy Wam pięknego Jubileuszu i wyjątkowych obchodów.
Podziwiamy Wasze zaangażowanie i wielkie serce włożone w pracę na rzecz Klubu.
Niech kolejne lata obfitują we wspaniałe sukcesy, talenty sportowe, hojnych darczyńców i sympatyków sportu.
A teraz zapraszamy wszystkich do GALERII,
gdzie czekają na Was zdjęcia
z Jubileuszu LKS Sokół Słotwina KLIKNIJ
ŹRÓDŁO:
Podziękowania dla Tadeusza Semika i Mateusza Jury za pomoc i udostępnienie informacji o LKS "Sokół" Słotwina.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.
Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)