W niedzielę,
11 listopada 2018r.
piękna pogoda towarzyszyła nam od samego ranka. Tego dnia odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. O godz. 9.00 przed strażnicą OSP Lipowa zebrali się strażacy z jednostek OSP gminy Lipowa, uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, członkinie KGW, delegacja z Nadleśnictwa Węgierska Górka oraz przedstawiciele władzy.
11 listopada 2018r.
piękna pogoda towarzyszyła nam od samego ranka. Tego dnia odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. O godz. 9.00 przed strażnicą OSP Lipowa zebrali się strażacy z jednostek OSP gminy Lipowa, uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, członkinie KGW, delegacja z Nadleśnictwa Węgierska Górka oraz przedstawiciele władzy.
Następnie wszyscy ruszyli w kierunku kościoła. Uroczysty charakter podkreślała orkiestra działająca przy OSP Leśna.
O godz. 9.30 w kościele św. Bartłomieja w Lipowej odbyła się uroczysta Msza Święta, którą poprowadził proboszcz ks. Jan Kudłacik i wikary ks. Paweł Rojczyk.
Po Mszy Świętej poczty sztandarowe, władze gminy i mieszkańcy udali się pod pomnik i tablicę pamiątkową ofiar II wojny światowej.
Tutaj odbyły się dalsze uroczystości, które poprowadziła Małgorzata Michalska-Gąsiorek.
Na początek meldunek o gotowości do uroczystości złożył komendant Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych Przemysław Jagosz.
Kolejno przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podniesiono flagę na maszt.
Po przywitaniu wszystkich gości, głos zabrał wójt Jan Góra:
- Dzień dzisiejszy, dzień szczególny, jest niezwykle ważnym i jednym z najpiękniejszych dni w naszej historii. Polska przez wieki nękana wojnami i zaborami przechodziła z rąk do rąk, odarta z wolności i narodowej tożsamości, wymazana z mapy Europy i świata.
100 lat temu, po 123 latach zniewolenia przez zaborców, podpisane zostało porozumienie z okupantami o zawieszeniu broni. Zakończyła się tym samym I wojna światowa, co dla nas Polaków, oznaczało odzyskanie niepodległości. Ale naród zapłacił za to najwyższą cenę - cenę morza krwi i setek tysięcy ofiar, również tych z naszej gminy! Sąsiadów, przyjaciół, matek i synów. Każda ofiara była osobną tragedią tysięcy rodzin. Wielu zaginionych dokonało żywota w kazamatach i na zesłaniu. Pokolenia naszych rodaków żyły nadzieją nadejścia wolnej Polski.
W dniu dzisiejszym, tak uroczystym i wzniosłym, w dniu Święta Niepodległości czcimy pamięć tych, którzy poświęcili i oddali w obronie Ojczyzny wolnej i suwerennej wartość najcenniejszą - własne życie. Nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie w ogniu walki o wolną Polskę wykuli stabilne fundamenty Polski Niepodległej. Jesteśmy z Niej dumni, nieprzemijająco czcimy ich ofiarę i pamięć. - mówił Jan Góra- Musimy zrobić wszystko, aby orzeł biały nigdy nie został ponownie zakuty w kajdany, a idea niepodległości nie uległa zaprzepaszczeniu.
Marszałek Józef Piłsudski mówił:
Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym. (...)
Mam nadzieję, że spełnimy wolę i oczekiwania naszych poległych przodków, budując naszą ojczyznę wolną od niesprawiedliwości, przemocy czy ksenofobii. Czerpiąc z tych najwspanialszych wzorców, wiarę w potęgę wolności oraz suwerenności, rzetelną i wytężoną pracą w poczuciu odpowiedzialności, tworzymy silną Polskę oraz naszą małą, własną Ojczyznę.
Życzmy sobie wzajemnie, aby pamięć o najcenniejszej z ofiar- własnym życiu, złożonym na szali przez walczących naszych przodków o odzyskanie utraconego bytu państwowego , było sprawczą siłą napędzającą kształtowanie się nowoczesnego społeczeństwa, silnego i suwerennego, z potężnym potencjałem naukowym, społecznym, kulturalnym i ekonomicznym.
Z wyrazami szacunku, czci i najwyższego uznania ku pamięci poległych żołnierzy, wszystkich frontów, składam dzisiaj w tym miejscu hołd ofiarom tamtych dni.
Czas na złożenie wieńców pod tablicą pamięci.
Kwiaty w imieniu mieszkańców gminy Lipowa złożył wójt Jan Góra, sekretarz Jolanta Pryszcz oraz skarbnik Elżbieta Kosiec.
W imieniu Radnych Rady Gminy Lipowa - przewodniczący Rady Gminy Andrzej Binda, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Skrzypek i przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty i Promocji Krystyna Małysa-Brodka.
Kwiaty złożyła także delegacja sołtysów z naszej gminy - sołtys Siennej Ewa Legut, sołtys Słotwiny Maria Binda-Sapeta, sołtys Lipowej Jan Sołtysik, sołtys Leśnej Jan Kuźlik i sołtys Twardorzeczki Włodzimierz Jezutek.
Z kolei w imieniu Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych wieniec złożyli przedstawiciele Zarządu OSP.
Kwiaty złożyli również:
- dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszej gminy - dyr. ZSP w Lipowej Janusz Caputa, dyr. ZSP w Słotwinie Danuta Knapek, dyr. ZSP w Leśnej Anna Polak, dyr. ZSP w Siennej Iwona Cul i dyr. ZSP w Twardorzeczce Piotr Tlałka,
- członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Lipowa - przew. KGW Halina Piecuch, przew. KGW Leśna Janina Wolny, przew. KGW Sienna Zofia Sowa, z-ca przew. KGW Słotwina Bronisława Jano i przew. KGW Twardorzeczka Anna Knapek,
- przedstawiciele Nadleśnictwa Węgierska Górka,
a także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Leśnej.
Po złożeniu hołdu, orkiestra odegrała Rotę.
Na zakończenie uroczystości - meldunek i odprowadzenie pocztów sztandarowych.
Na zakończenie uroczystości - meldunek i odprowadzenie pocztów sztandarowych.
Po oficjalnych uroczystościach strażacy z OSP Leśna wraz z wójtem i przedstawicielami radnych i sołtysów wybrali się do Doliny Zimnika, gdzie złożyli wieniec i zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym zamordowanym Polakom w czasie okupacji hitlerowskiej.
***
W niedzielne przedpołudnie również w Słotwinie odbyły się uroczystości związane z Dniem Niepodległości. Zapraszamy na stronę Parafii w Słotwinie TU, gdzie znajduje się relacja z wydarzenia, a także zachęcamy do obejrzenia filmiku z rocznicy autorstwa Jano Lobo.
Zapraszamy także na stronę Parafii w Leśnej TU, gdzie znajdziecie zdjęcia z obchodów setnej rocznicy niepodległości w tamtejszej parafii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.
Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)