środa, 24 kwietnia 2013

Szkoła Podstawowa w Słotwinie

Podstawowe informacje

 Szkoła Podstawowa im. ORŁA BIAŁEGO
adres szkoły: Słotwina 31, 34-324 Słotwina
tel. (33) 867 13 25
strona : kliknij

Dyrektor szkoły: mgr  Barbara Bysko



HISTORIA
 
Dzieje szkoły w Słotwinie sięgają swymi korzeniami końca XIX w. Początkowo gmina Słotwina należała do związku szkolnego w Lipowej, gdzie znajdowała się jednoklasowa szkoła etatowa. Jednak, jak podkreślano, z powodu znacznej odległości i złej drogi dzieci ze Słotwiny nie mogły regularnie uczęszczać do szkoły. Mieszkańcy wsi zaczęli starać się o założenie jej na miejscu. Najbardziej zaangażowanymi w tę sprawę osobami okazali się naczelnik gminy Wojciech Jakóbiec i pisarz gminny Józef Jakóbiec. Zwrócili się oni z prośbami o rady do władz żywieckich, które widząc starania mieszkańców, nie odmówiły pomocy. Skutkiem czego dnia 20 grudnia 1890 r. otrzymano zezwolenie na założenie w Słotwinie szkoły filialnej.


 
Budynek zakupiono od izraelity Henryka Scharfa i Sali Rufeisen z początkiem 1891r. i rozpoczęto jego remont, by przystosować go do nowej funkcji. Prace postępowały tak szybko, że 27 września tego samego roku, odbyło się poświęcenie budynku. W dniu 1 października po uroczystym nabożeństwie rozpoczęła się nauka w nowej szkole. 
15 czerwca 1892 r. szkołę filialną zmieniono na etatową.



Po dziesięciu latach – 27 grudnia 1902 r. zdarzył się nieszczęśliwy wypadek – budynek szkoły, w wyniku pożaru, spłonął doszczętnie. Mieszkańcy wsi, mimo że bardzo przygnębieni tym faktem, postanowili działać szybko i wynajęli pokój szkolny oraz pomieszczenie dla nauczyciela, tak by uczniowie nie przerwali nauki. Jednocześnie rozpoczęli starania o wybudowanie nowej szkoły.

Dnia 24 czerwca 1904 r. rozpoczęto budowę na miejscu spalonej szkoły i 27 listopada tego samego roku, odbyło się uroczyste poświęcenie nowego gmachu szkoły



Po kilku latach – w dniu 26 sierpnia 1931 r. ludność wsi Słotwiny, Lipowej, Poddzielca i Buhaja, przystąpiła do realizowania wspólnego projektu, jakim była budowa nowej szkoły. Pomimo trudności finansowych ludzie postanowili, dla dobra najmłodszego pokolenia, zmobilizować wszystkie swoje siły i środki, aby ją wybudować.

Nowy rok szkolny 1931/’32 rozpoczął się podniosłą uroczystością – poświeceniem nowego budynku szkolnego. 


Podczas niemieckiej okupacji mieszkańcy wsi zostali 8 grudnia 1940 r. wysiedleni, na ich miejsce sprowadzono niemieckich osadników. Szkoła natomiast została przeznaczona dla niemieckich dzieci. 


Szkoła w Słotwinie od lat 60 XX w. funkcjonowała nieprzerwanie, nawet w czasach ustroju komunistycznego.






Przez całe pięć lat (1987-1992) trwały zmagania by rozbudować szkołę i udało się to pomimo wielu przeciwności losu. 


 



W czasie modernizacji szkoły w czerwcu 1991 r. odeszła na emeryturę pani dyrektor mgr Anna Raczek po 35 latach pracy pedagogicznej i 10-ciu latach spędzonych w Szkole Podstawowej w Słotwinie. Funkcję po niej objęła, wygrywając konkurs na dyrektora placówki, pani mgr Barbara Bysko, pracująca w szkole od 1980 r.



W październiku 1998 r. szkoła otrzymała w pełni wyposażoną pracownię komputerową, dzięki spełnieniu wymaganych kryteriów programu: „Pracownia internetowa  w każdej gminie”. 






Najważniejszym wydarzeniem dla szkoły w roku 2011 były – uroczystość nadania jej imienia Orła Białego przez Prezydenta Polski pana Bronisława Komorowskiego w dniu 1 września oraz poświęcenie sztandaru w kościele parafialnym w dniu 11 listopada. Oba wydarzenia zakończyły obchody 120-lecia istnienia szkoły.



 
W budynku szkoły mieści się również Przedszkole, stąd nazwa Zespół Szkolno-Przedszkolny.
 
Od 1981r. szkoła prowadzi najstarszą w gminie Kronikę Szkoły, w której można znaleźć wszystkie najważniejsze wydarzenia.
 
Szkoła może poszczycić się również innymi osiągnięciami. Uczniowie szkoły biorą udział w różnego rodzaju konkursach i zawodach zarówno przedmiotowych, jak i sportowych zdobywając wiele dyplomów i nagród.
Zmieniają się lata, a szkoła działa jak dawniej ucząc i wychowując wciąż nowe pokolenia, dopasowując się do realiów współczesnego świata, nie zatracając jednak ducha tradycji.



 


Więcej zdjęć






* na podstawie informacji ze strony SP w Słotwinie kliknij





1 komentarz:

  1. W Bielsku-Białej i Katowicach żyją wnuczka i wnuk Józefa Jakóbca, chyba ostatni z tego pokolenia.

    OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)