sobota, 6 grudnia 2014

Dzień Świętego Mikołaja ...Dzisiaj 6 grudnia !!! Mikołajki :) Prezenty, prezenty, prezenty !!! Któż, nie lubi ich dostawać ? ach...
A właśnie, czekały na Was podarunki pod poduszką ??? A może Mikołaj dopiero do Was przyjdzie ???Prezenty - prezentami, ale kim był św. Mikołaj ? Czy wiecie ??? 

Kim był ???
Święty Mikołaj, późniejszy biskup z Miry urodził się w Paterze w Licji (na terenie dzisiejszej Turcji) ok. 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, którzy gorąco prosili Boga o potomstwo. Od najmłodszych lat Mikołaj wyróżniał się pobożnością. Był także bardzo wrażliwy na niedolę bliźnich. Ponadto okazał się bardzo pilnym i zdolnym uczniem. Duży wpływ na jego wychowanie i duchowość miał jego stryj, biskup z Miry, z rąk którego nasz święty otrzymał święcenia kapłańskie. 
Święty Mikołaj, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdawał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, w stroju liturgicznym, często w infule ( nakrycie głowy) i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem róż w ręce.


6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego ) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze) a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę. 
Jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewików, które owe córki umieściły przy kominku do wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użytku są kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie nie używano kominków, Mikołaj po cichu wsuwa, prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka. 

WSPÓŁCZEŚNIE


To postać starszego mężczyzny z długą, siwą brodą, ubrany w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.


Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.
Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja biskupa. 

Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W większości części Europy, w tym w Polsce, dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie św. Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały rok były grzeczne, znajdują prezenty pod poduszką, w buciku, w skarpecie ...


Na skutek przenikania do europejskiej tradycji elementów kultury anglosaskiej (w szczególności amerykańskiej) także w Europie św. Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami.


Obecny wizerunek - czerwony płaszcz i czapka- został spopularyzowany w 1930 r. przez koncert Coca-Cola, dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena.

Na pewno reklama ta pomogła utrwalić w powszechnej świadomości ten kostium świętego. Rok później nowy wizerunek św. Mikołaja przygotował, także na zlecenie Coca-Coli, Huddon Sundblom.
Najbardziej charakterystycznym elementem stroju świętego Mikołaja- czerwona czapka z białym pomponem, stała się jednym z komercyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia. 

6 grudnia jest dniem długo wyczekiwanym ... Najmłodsi piszą listy i z niecierpliwością odliczają dni do spotkania z Mikołajem ...
A czy Ty napisałeś już swój list ? ;)

ŹRÓDŁO: 
wikipedia.pl, foto- demotywatory.pl, internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)