czwartek, 11 grudnia 2014

Zapisy na mammografię ...

Tym razem zrobi się poważnie, bo i temat niezwykle poważny, przy czym baaardzo ważny. Dla wszystkich. I kobiet i mężczyzn. Dla kobiet, bo głównie je dotyka. Dla mężczyzn, bo kiedy dotknie Wasze matki, żony czy córki, zmieni się również drodzy Panowie- Wasze życie ! Życie całej rodziny !!!

O czym mowa? O paskudnej chorobie, która niestety dotyka coraz częściej.  Rak piersi! Brzmi jak wyrok, ale niekoniecznie tak musi być ! We wczesnym stadium jest wyleczalny! 

KLIKNIJ
 W Polsce od wielu lat wzrasta zachorowalność na raka piersi, zaś w ostatnich latach przyrost ten przybrał na sile. Każdego roku w Polsce wykrywa się ok. 16 tys. nowych zachorowań. Połowa z tych pań nie ma szans na przeżycie, bo choroba wykryta zostaje zbyt późno!!! 
Zbyt późno, bo za późno zgłosiły się do lekarza!!! Zbyt późno, bo nie wykonywały badań profilaktycznych !!! Wreszcie zbyt późno, bo mimo oznak choroby i własnych podejrzeń, że coś jest nie tak, wizytę u lekarza odwlekały z obawy, iż potwierdzi się najczarniejszy scenariusz !!!
Zatem każda kobieta, niezależnie od wieku, winna ten potencjalny scenariusz wziąć pod uwagę! I rozważyć, czy warto na siebie wydawać taki wyrok, skoro pierś jest tak łatwo dostępna do badania! 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Ryzyko wzrasta po menopauzie. Znaczący wzrost występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 lat.

Drogi  Panie pamiętajcie o samokontroli i regularnych badaniach:
 USG (już od 20 roku życia !) i mammografii ! 

Ważna jest profilaktyka 
Od wielu lat październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Ale kobiety powinny pamiętać o zagrożeniu nie tylko w tym miesiącu.  Dlatego w ciągu roku organizowane są  kampanie uświadamiające kobietom istotność badań profilaktycznych. 

BEZPŁATNA MAMMOGRAFIA W LIPOWEJ


Taka akcja odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 15 grudnia w Lipowej.
 Na parkingu przy Urzędzie Gminy stanie mammobus, w którym BEZPŁATNIE będą wykonywane badania mammograficzne w technologii cyfrowej. 
KLIKNIJZ badań mogą skorzystać wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24-m-cy nie wykonały bezpłatnej mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Kobiety obciążone genetycznie tzn. jeżeli w pierwszej linii pokrewieństwa (u matki, siostry lub córki) występował rak piersi mają zagwarantowaną bezpłatną mammografię co roku. 

Wszystkie Panie, które nie kwalifikują się do badania mogą wykonać mammografie odpłatnie w kwocie 60 zł. 
CO TO JEST MAMMOGRAFIA ?

KLIKNIJ
To nic innego jak rentgenowskie badanie piersi. Obecnie jest najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Badania nie należy się obawiać, gdyż promieniowanie jest nie większe niż przy RTG zęba. Mammografia jest badaniem przesiewowym, co oznacza, że wykonuje się ją u osób zdrowych, nie mających żadnych objawów choroby. 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ ?
Mammografia nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy jedynie pamiętać, aby w dniu badania nie stosować dezodorantu, pudru, talku lub balsamu. Najlepiej wykonywać badanie mammograficzne tuż po miesiączce, kiedy piersi nie są tak napięte i wrażliwe na ból. 
W przypadku, gdy badania mammograficzne były wykonywane już wcześniej, należy pamiętać o zabraniu poprzednich zdjęć.


JAK WYGLĄDA BADANIE ?
Badanie wykonuje się na stojąco bez znieczulenia. Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy.  Każda pierś badana jest oddzielnie. Niektóre kobiety odczuwają ból w czasie badania, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi, natomiast jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości.


KIEDY WYNIK ?
Czas oczekiwania - do 30 dni. 
Pacjentka otrzyma pocztą cztery zdjęcia rentgenowskie wraz z opisanym przez dwóch specjalistów wynikiem. Jeśli wynik będzie prawidłowy, zostanie zaproszona do następnego badania za kolejne 24 miesiące lub jeśli takie będą zalecenia za 12 miesięcy. W przypadku wątpliwości zostanie poinformowana o konieczności dalszej diagnostyki.


ZAPISY NA BADANIA W LIPOWEJ
Zapisy do poniedziałkowego badania w Lipowej trwają pod nr tel.
42 254 64 10 lub 517 544 004


Kochane Panie! 
Badajcie się! Jak najszybsze wykrycie pierwszych zmian w piersi, daje szansę na postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Warto się zbadać, żeby mieć pewność, że jest się zdrowym ! Pamiętajcie, to Wasze zdrowie jest najważniejsze !

Drodzy Panowie!
Przypilnujcie swoje żony, córki, matki  aby znalazły czas i regularnie wykonywały badania! Pamiętajcie to Wasze najcenniejsze skarby, o które po prostu musicie dbać!  

A na koniec zachęcamy do obejrzenia filmiku o profilaktyce piersiŹRÓDŁO:
lipowa.plprofilaktykaraka.coi.waw.plportal.abczdrowie.pl,
 lifescience.plonkologia.opole.plprofilaktykaraka.coi.waw.pl
salvemedica.pl

4 komentarze:

 1. Świetny temat, zgadzam się musimy się badać. Moja siostra przez to że nie miała czasu, albo inaczej przez to że bagatelizowała problem-dowiedziała się jak było za późno. Niestety dwa lata już jej z nami nie ma. Ja mimo, że mam 23 lata chodzę na badania regularnie, planuję jeszcze zrobić badania genetyczne.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie rozumię czemu babki muszom umierać, a nie pujdom na badania. uparte kozy, a potem to my zostajemy z cierpieniem. Moja Hania mnie tak zostawiła a jak prosilem to nie miała kiedy bo ona młoda.minely cztery lata a ja mam mam ją ciągle przy sobie. Miala by teraz 36 roków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda kobieta myśli że jej to nie dotyczy, podobnie jak mężczyźni nie badają się bo myślą, ze ich rak nie dotknie. Są nieśmiertelni, a potem jest szok tylko że już za późno.

   Usuń
 3. Badajcie się babeczki !
  Chodźcie na usg i mamografie!
  Nie dajcie sie rakowi!

  OdpowiedzUsuń

Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.

Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)