Na stronie Urzędu Gminy Lipowa od kilkunastu dni można na bieżąco sprawdzać aktualny stan powietrza w Lipowej. Obecnie dane pochodzą z jednego czujnika, niebawem ta liczba zostanie powiększona o czujniki montowane przy szkołach. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Urząd postanowił również z informacją o szkodliwości smogu dotrzeć do najmłodszych.
W piątek 10 lutego we wszystkich szkołach w naszej gminie odbędą się warsztaty prowadzone przez Fundację Arka pt. "Kochasz dzieci, nie pal śmieci".
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, wynikające ze spalania śmieci w gospodarstwach domowych - taki sposób palenia śmieci jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Dodatkowo za czyn ten grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł.
-Nie udajemy, że problem smogu nas nie dotyczy, i w każdy możliwy oraz zgodny z prawem sposób staramy się działać. - mówi Jan Góra
Wójt Gminy Lipowa -
Dużo jest do zrobienie również w sferze edukacyjnej, więc po naszej akcji z publikacją na bieżąco danych o pyle zawieszonym, teraz czas na warsztaty dla najmłodszych.
Według danych Komisji Europejskiej prawie 3 miliony osób na świecie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Około 25–33% ogólnej liczby zachorowań spowodowanych jest przez czynniki związane z zanieczyszczeniem środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia w 2004 roku przedstawiła raport dotyczący sytuacji zdrowia i środowiska w Europie na początku XXI wieku. Wynika z niego, że w 115 miastach Unii Europejskiej, narażenie na przynajmniej jedną z substancji powodujących skażenie powietrza przekracza określone przez WHO normy.
Z raportu Komisji Europejskiej wynika,
także, że codziennie na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ponad 76 Polaków. Co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza w Unii Europejskiej pochodzi z Polski.
Podczas spalania śmieci emitujemy do atmosfery szkodliwe substancje:
* pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
* tlenek węgla - trujący dla ludzi i zwierząt,
* tlenek azotu - powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.
Dym zawiera jeszcze dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Spalanie śmieci jest również źródłem gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.
Paląc śmieci zanieczyszczamy nie tylko powietrze, ale także glebę, niszczymy cenne surowce, które mogą zostać poddane recyklingowi.
Poniżej droga S1 Żywiec - Bielsko,
a dokładnie odcinek od Kalnej.
Zobaczcie, czym oddychamy w stolicy Podbeskidzia...
KLIKNIJ aby powiększyć |
ŹRÓDŁO:
info - UGLipowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Możesz komentować ze swojego konta, anonimowo, lub wpisując imię/ nick zaznaczając "nazwa/adres". Nie odpowiadamy za treść komentarzy czytelników. Komentarze wulgarne nie będą publikowane.
Dziękujemy za komentarz :)
Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie :)